Kiedy kupujesz owoce i warzywa w supermarkecie, ale nie tylko rzecz jasna, bo może to być sklepik na rogu albo stragan na rynku, raczej musisz się liczyć z tym,

że nie będą to owoce i warzywa wolne od pestycydów i tego wszystkiego, co rośliny chłoną z ziemi, albo czym zostały niefrasobliwie potraktowane w czasie transportu  on example.

Jasne, że najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie ekologicznych owoców i warzyw, które  są uprawiane z dala od ulic i przemysłu. Ale nawet na tych najzdrowszych produktach bio, mogą znajdować się  jakieś bakterie albo grzyby, poza tym przecież często nie wiesz ile rąk dotknęło twojej smakowitej marchewki albo buraczka, zanim trafiły do ciebie.

Więc  proste mycie samą wodą  nie wystarczy.Trzeba te owoce i warzywa wymyć  sprytnie, czyli z głową.

A jeśli warzywa i owoce obierasz?

Lepiej  będzie  jeśli je przedtem też dokładnie oczyścisz.
 Bo popatrz: leży przed tobą piękny, dojrzały arbuz, o arbuzie więcej tutaj, Kroisz go bez wcześniejszego mycia. Co się dzieje? Nóż automatycznie przenosi  bakterie i grzyby obecne na skórce, do wnętrza arbuza, wcześniej czystego, sterylnego wręcz. I oto owoc stanie się super pożywką dla patogenów wszelkiej maści.

Detergenty do zmywania naczyń nie zdają egzaminu

Niektórzy ludzie myją owoce i warzywa zwykłym płynem do mycia naczyń. Owszem, on usunie  wiele pestycydów, ale nie wszystkie. Te, które pozostaną, nadal mogą być szkodliwe dla organizmu, np. spowodują pewien dyskomfort żołądkowo-jelitowy.

Ponadto za każdym razem zjesz resztki detergentu, a to na pewno nie będzie obojętne dla twojego zdrowia.

Więc ja bym na taki pomysł nie wpadła.

Szczotka do warzyw nie usuwa pestycydów

Co zrobić z wrażliwymi produktami, takimi jak  jagody i maliny?

Jasne, że nie będziesz w stanie potraktować ich szczotką do warzyw bez uszkodzenia owoców. A jeśli namoczysz je w wodzie, owoce stracą aromat, cenne witaminy i chrupiącą konsystencję – a toksyczne pozostałości i tak pozostaną.

Zrób sobie prosty środek  myjący do owoców i warzyw

Chociaż środki czyszczące do owoców i warzyw możesz kupić w drogerii, albo nawet w niektorych supermarketach, możesz zrobić własną, domową mieszankę.

Jest co najmniej tak samo skuteczna jak produkty dostępne na rynku, ale kosztuje o wiele mniej  i aby ją przyrządzić, potrzebujesz składników, które i tak zwykle masz w domu.

Taką nieszkodliwą mieszanką spryskaj owoce, sałaty i warzywa, pozostaw środek na kilka minut, a na koniec dokładnie spłucz wodą na sitku.

W ten sposób uchronisz  wrażliwą skórkę owocu, ale usuniesz resztki chemii i bakterii.

Co ważne – taki domowy środek  – w przeciwieństwie do wielu chemicznych środków czyszczących – nie psuje smaku potraw.

Oczyść owoce i warzywa tuż przed spożyciem,

w przeciwnym razie szybciej się psują, ponieważ usuwane są nie tylko brud, pozostałości chemiczne i bakterie, ale także naturalna powłoka ochronna owoców.

Oczywiście dokladnie wyczyść wszelkie warzywa i owoce sprzedawane w plastikowych opakowaniach, zwłaszcza mieszanki sałat poszarpane bądź pokrojone w małe kawałeczki, nawet jeśli na opakowaniu widzisz napis: umyte. Paradoksalnie właśnie w takich opakowaniach do woli mogą się rozwijać bakterie i grzyby.

Jak przygotować  taki prosty środek

Wersja pierwsza

  1. 20 kropli ekstraktu z pestek grejpfruta
  2. 1 łyżka sody oczyszczonej
  3. 1 szklanka białego octu
  4. 1 szklanka wody
  5. 1 butelka z rozpylaczem

Środek myjący owoce i warzywa

wersja druga

  1. 1 łyżka soku z cytryny
  2. 1 łyżka białego octu
  3. 1 szklanka wody
  4. 1  butelka z rozpylaczem

Wymieszaj  składniki ostrożnie i powoli i użyj głębokiego pojemnika, aby nic się nie przelało, ponieważ proszek do pieczenia i ocet, jesli je połączysz, będą się na początku bardzo pienić.

Wlej mieszankę  do butelki z rozpylaczem. Spryskaj tym owoce i warzywa, które chcesz umyć, odczekaj 5 do 10 minut, a następnie dokładnie spłucz żywność wodą.

Jaka jest trwałość płynu do mycia warzyw i owoców?

Jeśli się zdrowo odżywiasz, a to znaczy, że codziennie w swój jadlospis wkomponowujesz owoce i warzywa, zużywasz mieszanki szybko, myślę, że w ciągu 6 tygodni.

Wszystko bardzo proste, nieskomplikowane i skuteczne.

Buziolek  serdeczny owocowy – Twoja Greenelka

Zostań moim Patronem, zdobywaj nagrody i pomagaj w rozwoju mojego bloga

Patronite.pl/greenelka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 170 times, 1 visits today)

One Reply to “Jak prosto oczyścić warzywa i owoce, czyli daj chemii z liścia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *