Młody jęczmień naprawia uszkodzone DNA

Powiesz mi, że młody jęczmień jest kolejnym wymysłem ekologów, zwariowanych na punkcie zdrowego odżywiania, super foodem, jedną z wielu nowinek na rynku, niemalże oszustwem.

Tymczasem jak to z naturalnymi produktami bywa, jest całkiem odwrotnie.

Jęczmień jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka.

I jedną z najcenniejszych. Choć zapomnianą. Jak kasze, soczewice zastąpione przez ziemniaki i chleb.

Dobra, wracamy do jęczmienia.

Popularny był już w VII w.p.Ch., jednak badania na jego cudownymi właściwościami rozpoczęły się dopiero niecałe sto lat temu i jak to często ma miejsce, wszystko było dziełem przypadku.

Któregoś dnia amerykański agrochemik, dr Charles Schnabel spostrzegł, że jego kury dziwnym trafem bardziej cenią sobie pędy młodych zbóż, omijając te dojrzałe.

Oczywiście pan Schnabel nie byłby naukowcem, gdyby go to nie zafrapowało.

Zaczął więc badać właśnie te rodzaje traw, które uwielbiały dziobać jego kurki i na koniec sformułował pierwsze wnioski, które są  fundamentem wiedzy o niesamowitych wręcz właściwościach młodego jęczmienia.

mlody jeczmien czyli tajemnica sily i zdrowia

Okazało się, że zboża celowo magazynują wszystkie najzdrowsze i najważniejsze substancje odżywcze w młodych pędach, gdyż w ten sposób zapewniają sobie przetrwanie.

Cóż, natura mądrą jest i byle jej nie poprawiać, a wszystko będzie dobrze, prawda?…

Okazuje się, że taka roślina kombinuje całkiem logicznie. Jeżeli w tak wczesnej fazie człowiek, albo zwierzę połakomi się na jęczmień, on odrośnie i wypuści nowe pędy. Jednak później, co ciekawe, takiej szansy już nie dostanie.

Czy można się dziwić, że kurkiLogiczne jest dr Schnabela wybierały na śniadanie właśnie młode pędy jęczmienia?

Super składniki, super food. Logiczne jest, że jajka od takich kurek były zdrowe i smaczne.

A przecież to był dopiero początek badań nad młodym jęczmieniem.

Wkrótce potem  zabrali się za niego Japończycy.

Dzisiaj właśnie w  Kraju Kwitnącej Wiśni ekstrakt z młodego jęczmienia jest bardzo popularny.

Tak bardzo, że zaliczany jest do żywności funkcjonalnej, czyli bardzo mocno prozdrowotnej,a przecież wciąż prowadzone są badania.

Duet naukowców: farmaceuta, dr Joshihide Hagiwara i specjalista inżynierii genetycznej z Uniwersytetu Kalifornijskiego, dr Jasuo Hotta to najwięksi światowi eksperci zajmujący się zdrowotnymi właściwościami młodego jęczmienia. I to właśnie oni odkryli, że obecność jego ekstraktu w organizmie, aż trzykrotnie przyspiesza naprawę uszkodzonego DNA.

czyli tajemnica sily i zdrowialody jeczmien c

Dr Allan Goldstein z Wydziału Biochemii Akademii Medycznej w Waszyngtonie na podstawie badań, które prowadzi ze swoim zespołem, uważa, że swoje antyrakowe zdolności młody jęczmień zawdzięcza zawartości bursztynianu  alfa- tokeferolu, czyli bardzo silnego związku witaminy E.

Już chociażby ta właściwość każe spoglądać na młody jęczmień jako na coś więcej niż tylko modny suplement diety.

A przecież jest tych cudownych możliwości, dokładnie przebadanych naukowo, o wiele więcej.

Tajemnica siły i zdrowia, czyli co potrafi  młody jęczmień

oczyszcza organizm, pomagając w usuwaniu pestycydów i metali ciężkich,

obniża ryzyko miażdżycy, zmiejszając poziom lipidów we krwi,

pomaga w leczeniu trądziku i innych chorób skórnych, na przykład egzemy. Dr Hagiwara sądzi, że jest to wynik pobudzenia wzrostu nowych komórek, ale także i antybakteryjnego działania chlorofilu,

młody jęczmień zawiera dużo rozpuszczalnego blonnika, który zwiększa uczucie sytości i opóźnia opróżnianie zołądka.

Ale, ale. jakby tego było mało, mlody jęczmień zawiera też sporo błonnika nierozpuszczalnego, który pobudza ruch jelit. Dlatego jest wspaniałym, zdrowym pokarmem wspierającym odchudzanie.

Łagodzi objawy reumatyzmu. Dotychczasowe badania potwierdzają jego wlaściwości antyzapalne.

Młody jęćzmień to bardzo silny antyutleniacz, zatem działa antynowotworowo i odmładzająco. Naprawia uszkodzone DNA i  niszczy komorki rakowe.

Jest bardzo dobry dla systemu nerwowego,

przedłuża życie neuronów, stymuluje powstawanie i różnicowanie komórek nerwowych.

Pomaga w uczeniu się, wzmacnia pamięć, obniża poziom stresu, zapobiega spadkowi serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry nastrój i zapobiega obumieraniu komórek hipokampa, czyli struktury mózgu, w której zachodzą procesy pamięciowe.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, bo wciąż trwają badania, że młody jęczmień potrafi redukować skutki nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, czyli przedwczesne starzenie.

Japońscy naukowcy sądzą, że to saponaryna, związek z grupy flawonowidów, którego sporo jest w młodym jęczmieniu, działa w ten sposób.

mlody jeczmien czyli tajemnica sily i zdrowia

Jeżeli spojrzysz na skład młodego jęczmienia, to zdziwisz się, ile dobra w nim znajdziesz.

są tam

witaminy :

A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E i K1.

kwas pantetonowy czyli witamina B5,

kwas foliowy, czyli witamina B9,

minerały:

wapń, ( 11 x więcej niż mleko krowie),

żelazo (5 x więcej niż szpinak),

potas,

magnez,

sód,

fosfor, naturalnie błonnik i

chlorofil, czyli krew roślin.

Chlorofil czyli zielony barwnik roślin, od hemoglobiny różni się tylko wiązaniem środkowego atomu. We krwi jest nim żelazo, a w chlorofilu magnez.

Nie ma nic lepszego, niż codzienna dawka chlorofilu, którego zalety można by wyliczać długo i jeszcze dłużej, ale na przykład samo to, że wspomaga zdolność krwi do wiązania tlenu, zwiększa odporność i pomaga w regeneracji komórek, nie brzmi najgorzej, myślę.

 Jak jeść młody jęczmień?

Naturalnie nie w postaci surówek albo sałatek. Ale jako dodatek do zielonych szejków, soków owocowych, albo warzywnych jak najbardziej.

mlody jeczmien czyli tajemnica sily i zdrowia

Możesz zmieszać z musli, otrębami albo jogurtem.

Ważne jest żeby młodego jęczmienia nie podgrzewać, bo traci wtedy wszystkie swoje cenne właściwości. Dwie łyżeczki, dwa x dziennie, jest ilością wystarczającą, żeby  zobaczyć efekty.

Smacznego i na zdrowie !

Serdecznie pozdrawiam – Greenelka

Serdecznie dziekuję wszystkim moim kochanym Patronom, którzy mnie wspierają, Dorianowi, Magdzie, Karolinie i innym. 

Możesz mnie wesprzeć tutaj  https://patronite.pl/greenelka

Zapraszam na moj kanał na YT:

 

 

 

 

 

(Visited 434 times, 1 visits today)

10 thoughts on “Młody jęczmień naprawia uszkodzone DNA

  1. znaczy nerwy się różnicują po spożyciu? i przybywa ich? niedobrze… potem człowiek taki nerwowy i lata nie wiadomo gdzie, a po poczciwym schabowym, to się na kanapie spokojnie położy, albo w fotelu na biegunach i wygląda jak człowiek. na dodatek taka rozmaitość, to i fantazja ułańska gotowa się pojawić. i to wszystko z niedojrzałych, i zielonych. zgroza – to kolejny przypadek, gdzie zielony trawnik sugerujesz.

  2. Próbowałam. Kupiłam taki sproszkowany – dodałam do jogurtu… smak masakra, nie zjadłam. Dodałam do musli. Nie zjadłam. Dodałam do wody – nie dałam rady wypić. Co robię źle;)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    1. Niewątpliwie nie smakuje najlepiej. Może po prostu dodaj do smoothie? Owoce i zielone liście i jedna albo dwie łyżeczki jęczmienia? Ja wypijam tylko z wodą, nie przeszkadza mi. Mozesz dodac na przykład ksylitol:)
      Uściski

  3. Próbowałam – jak dla mnie jest okropny. Niestety zraziłam się. Co w przypadku żywności zdarza mi się rzadko. trudno, poszukam innych upiększaczy i odmładzaczy:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Polub Greenelkę na Facebooku