
Pierwiosnek na zdrowie, smacznego na wiosnę…
Pierwiosnek, albo prymulka? A może pierwiosnka? Wszystkie nazwy są prawdziwe, wszystkie oznaczają ten sam, przecudnie pachnący kwiatek, który, kiedy się pojawia, zwiastuje piękną wiosnę.
Bywają pierwiosnki wyniosłe, lekarskie, bezłodygowe, ale wszystkie mają te same wlaściwości lecznicze. W Polsce najczęściej dziko rosną na południu, gdzie nie są objęte ochroną, a także sporadycznie w Wielkopolsce. Poza Polską i Europą, rośnie w północnej i środkowej Azji.
Do celów leczniczych wykorzystuje się pierwiosnek lekarski, który pod ochroną był do roku 2014.
Uwielbiam ten moment, kiedy w opuszczonych ogrodach w mojej okolicy, po raz pierwszy widzę małe żółte kwiatki, zgrupowane po kilka na długich łodyżkach, lekko popatrujące na ziemię, jakby lekko zadziwione.
Ja zawsze czekam, aż ogrody się zażółcą, bo kiedy pierwiosnków jest mało, szkoda mi ich zrywać, zawsze tam robię, dotyczy to wszystkich młodych roślin: pokrzyw, podagrycznika,czy podbiału.
Surowcem leczniczym są kwiaty, liście i korzeń, ale pamiętaj, że korzeń zbierasz jesienią, bo wtedy roślina wtedy to co najlepsze daje do ziemi, czyli korzeniowi.
Liście i kwiaty zbierasz na wiosnę i mogę ci powiedzieć, że kwiatki i liście są o wiele bardziej wartościowe niż korzenie, nie mówiąc o tym, że kiedy wykupujesz korzeń, niszczysz roślinę bezpowrotnie.
Składniki lecznicze w pierwiosnku lekarskim
witamina C ( więcej w kwiatach niż w korzeniu), karotenoidy, flawonoidy( kwercetyna, luteolina), gorycze, sole mineralne.Głównym składnikiem leczniczym są saponiny trójterpenowe.
Kiedy warto sięgnąć po pierwiosnek?
kiedy masz problemy z drogami oddechowymi, kiedy masz katar, albo cierpisz na zapalenie krtani i oskrzeli.Pierwiosnek lekarski ma właściwości wykrztuśne, potrafi też rozrzedzać śluz i pomagać w jego wydalaniu. Pomaga też przy chrypce, zapaleniu zatok i migdałków.
Właściwości antygrzybicze, antybakteryjne
tu działają właśnie saponiny, chociaż wciąż trwają badania na jakiej zasadzie to się odbywa.
Właściwości antywirusowe
najsilniej działają na wirusa grypy,
Działanie moczopędne
saponiny zawarte w pierwiosnku powodują bardzo dobre ukrwienie nerek i zwiększają filtrację w kłębuszkach nerkowych.
Działanie napotne
pierwiosnek super sprawdza się w gorączce, też u dzieci.
Działanie rozkurczowe
w chorobach takich jak astma, migreny, stany spastyczne przewodu pokarmowego.
Przepisy z pierwiosnka
Sałatka
Przyrządzasz z liści, ponieważ mają łagodny smak, smakują wiosennie.
Dodawaj kilka listków, 3 – 4 do innych składników. Ja przyrządzam prawdziwą bombę witaminową, bo oprócz listków pierwiosnka, w mojej sałatce są liście młodziutkiej pokrzywy i podagrycznika. Do tego czosnek, cebulka i oliwa z oliwek. Pycha!
A przy okazji liście pierwiosnka w sałatce łagodzą bóle gardla i chrypkę.
Napój na suchy kaszel z pierwiosnka
szklanka wody,
4 – 6 kwiatków pierwiosnka, drobno posiekanych,
łyżeczka miodu,
plasterek cytryny,
imbir, gożdziki, cokolwiek lubisz.
Kwiatki zalewasz wrzącą wodą, odstawiasz na 15 minut. Odcedzasz i pijesz co 3 – 4 godziny, jeśli boli cię głowa, masz migrenę, bolą cię zatoki, męczy cię suchy kaszel, ale też na wzmocnienie, kiedy zaczyna się wiosna, a ty czujesz, jak to po zimie, osłabienie.
A ja oprócz wszystkiego, bardzo lubię kwiatki pierwiosnka na pysznym, razowym chlebku, albo w herbatce.
Pamiętaj tylko, żeby pierwiosnka nie spożywać zbyt dużo. Kilka kwiatków, 3 – 4 listki wystarczą. Przy przedawkowaniu możesz cierpieć na mdłości i wymioty.
Pozdrawiam – Greenelka
Możesz wesprzeć to, co robię, tutaj :
Może Ci się spodobać

Nigdy tego nie zrozumiesz, jeśli nie kochasz kota
13 kwietnia 2018
Enzymy-mróweczki, ciężko pracujące dla twojego zdrowia
7 grudnia 2020
komentarze 3
oko
zjadanie (wypijanie) kwiatów? sądziłem, że kobiety są zachwycone mogąc je oglądać, dostawać, wplatać we włosy, albo obrus. Wić wianki i układać choćby suche bukiety. a tu tak przyziemnie – konsumpcja…
Iwa Przyrodniczka
uwielbiam pierwiosneczki, moje pierwsze zdobyłam z działki, na której karmiłam koty, mam żółte i różowe, ale w tym roku jeszcze za zimno i nie kwitną, cudnego dnia 🙂
Iwa Przyrodniczka
Jeden zakwitł, cudnego wieczorku 🙂