Rośliny lecznicze

Niecierpek, zioło niecierpliwe i niedoceniane, a bardzo cenne dla zdrowia i urody

Jest pełnia lata, słońce mocno grzeje.

A kiedy taki czas nadchodzi, zaczyna sie jego czas. Czas niecierpka.

Impatiens. Niecierpek.

Nazywa się tak nie bez kozery. Bo jego natura jest bardzo niecierpliwa. Z niecierpliwością reagują jego strączki z nasionkami,   kiedy je choćby lekko dotkniesz ręką.

Przydomek „noli-tangere” (Noli-me-tangere*) przysługuje tylko niecierpkowi pospolitemu.

Jednak strączki wszystkich  niecierpków cechują sie tym, że otwierają się z niecierpliwym pstryknięciem, a jego bardzo cenne nasionka rozpryskują się na wszystkie strony.

 

Jeżeli masz szczęście i rosną w twojej okolicy niecierpki, to możesz na własnej skórze, na własnych rękach  przekonać się,  jak bardzo kłopotliwe jest zbieranie nasion. Ale warto się za to zabrać, bo olej z nasion niecierpka, bogaty w fitosterole i witaminę F, jest jednym z najcenniejszych na świecie i  jednym z droższych.

Niecierpków właściwie jest mnóstwo  i wszystkie mniej więcej działają podobnie.

Jednak najlepiej zbieraj  dziko rosnące, wszędzie jest ich mnóstwo, bo obok rdzennego w Polsce niecierpka pospolitego, spotkasz też  panoszącego się inwziora, którego  możesz  rwać ile tylko chcesz, wcale nie zastanawiając się nad tym czy go zabraknie.

I tak nigdy nie zbierzesz wszystkich okazów, a tym bardziej z nasionami.

U mnie, tu gdzie mieszkam, niecierpek gruczołowaty, zwany też himalajskim, rozpanoszył się  tak bardzo, że zarasta całe połacie w lasach, na ścieżkach, zamieszkał też w moim ogrodzie.  Nie sposób go nie wypatrzyć, kołysze się na wysoko 1,5 metra, dużymi, różowo – biało – purpurowymi kwiatami.

Owoce zbieraj po w czasie dojrzewania. W czasie suszenia będą wyzwalać nasiona. Leczniczo cenny jest olej z owoców.

Olej z nasion niecierpka balsamicznego może zawierać 28 – 30 %  kwasu parynarowego, obok cennego kwasu linolenowego (ok. 30%) i linolowego (9-10%). Kwas parynarowy ma zdolność zabijania  komórek nowotworowych, mi.in. białaczki (monocytowa leukemia).

 

Jak działa niecierpek

Oj, ma działanie wszechstronne, bo

przeciwzapalne, moczopędne, rozkurczowe, hamujące choroby z agresji immunologicznej, przeciwłuszczycowe, działa przeciwko toczniowo,  toczniowe, przeciwreumatyczne, przeciwko atopowemu zapaleniu skóry, przeciwtrądzikowe, antyandrogenne, hipoglikemiczne, przeciwmiażdżycowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybowe (układowe), przeciwalergiczne, lekko rozwalniające, ochronne na miąższ wątroby, nerek i serce, przeciwnowotworowe.

Jeśli przygotujesz sobie płukankę z naparu ziela z owocami, wzmocnisz  włosy, a okładami z naparu wyleczysz  stany zapalne i alergiczne spojówek.

 Macerat z ziela lub świeżych owoców niecierpka

100 g świeżego ziela lub samych owoców rozdrobnij albo zmiel, zalej 200 ml ciepłej wody i 100 ml ciepłego alkoholu 40%, odstaw na 8 godzin, po czym przezedź.

Pij 2 razy dziennie po 10-15 ml. Możesz stosować w formie okładów, a jeśli chcesz mieć na zimę, rozlej w  foremki do lodu po 10-15-20 ml i włóż do zamrażalnika. Macerat zachowuje świeżość i aktywność  przez  rok.

Może o tym nie wiesz, ale niecierpek jest leczniczy, ale też jest jadalny, a do tego smaczny.

Jeść możesz kwiaty, przyrządzając je jak szpinak, albo zasuszyć i z dodatkiem czosnku mieć super przyprawę. Nasiona możesz jeść też na surowo, aczkolwiek  wiadomo, że dzikich roślin nie zawsze można jeść dużo, bo przecież każdy reaguje inaczej. Ale trochę można zjeść.

Tak więc dotykaj niecierpk i z radością zbieraj go, mimo jego niecierpliwej natury.

Kiedy poparzysz się pokrzywami, albo pogryzą cię komary, sięgnij po jego liście, przyłóż je do bolącego miejsca.

Pij więc niecierpkowe herbatki, miej choć troszkę zaszuszonych kwiatków. Krótko mówiąc, pokochaj niecierpka !

Pozdrawiam – Greenelka

 

 

 

(Visited 2 029 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Niecierpek, zioło niecierpliwe i niedoceniane, a bardzo cenne dla zdrowia i urody

  1. Dotąd nie miałam pojęcia o istnieniu takiego niecierpka. Myślałam, że jest tylko niecierpek hodowany jako kwiat balkonowy. Dziękuję za tę ciekawą garść informacji. Poszukam niecierpków w mojej okolicy ! Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *