Zdrowie

Zespół cieśni nadgarstka, czyli witamina B6, zanim pójdziesz do chirurga

Pewnego pięknego sierpniowego dnia, kilka lat temu, obudziłam się z nagłym odrętwieniem prawej ręki, a właściwie dwóch palców, małego i serdecznego.

Jasne, że trochę się zaniepokoiłam, ale do lekarza nie poszłam, w nadziei, że samo przyszło, samo przejdzie. I tak też się też stało, ale dopiero po dwóch miesiącach.

Zespół cieśni nadgarstka – dowiedziałam się, był to.

Zaczyna się często okresowym mrowieniem w palcach, albo w wewnętrznej części dłoni. Dopiero w późniejszym etapie choroby, dochodzi, głównie w nocy do bólu w ręce, który promieniuje aż do ramienia.

Przyczyną jest zaklinowany, uciskany nerw, który biegnie od nadgarstka przez tzw. kanał nadgarstka.W niektórych sytuacjach ten kanał staje się za ciasny dla nerwu i wtedy właśnie pojawia się ból.

Przyczyny cieśni nadgarstka

jednostronne obciążenie ręki, najczęściej przez pracę przy komputerze,( to właśnie było moim przypadkiem),

niedobór witaminy B6,

zranienia w okolicy nadgarstka.

W roku 1999 w Szwecji przeprowadzono badania, które miały pokazać jak często w społeczeństwie występują symptomy wskazujące na zespół cieśni nadgarstka.  Wyobraź sobie, że aż 14 % Szwedów skarżyło się na nawracające bóle albo mrowienie w palcach czy całej dłoni.

I rzeczywiście w aż czterech na pięć przypadków lekarze wskazali na zespół cieśni nadgarstka. Nie jest to zatem w żadnym wypadku nic nadzwyczajnego, rzadkiego, a im więcej dzisiaj człowiek pracuje jednostajnie przy komputerze, tym częściej ta dolegliwość  będzie się pojawiać.

Inną przyczyną bólu czy mrowienia w dłoni i palcach mogą być problemy z  krążeniem, albo zaklinowanie się nerwu w szyjnym odcinku kręgosłupa.

Terapie zespołu cieśni nadgarstka

W fazie początkowej wystarczy uspokojenie ręki za pomocą specjalnej szyny. Niestety w stadium zaawansowanym, czasami nieunikniona jest operacja.

Inne możliwości

zastrzyki uśmierzające ból,

masaże,

terapia zimnem,

drenaż limfatyczny,

akupunktura,

terapie maśćmi i oklady.

Jednak, zanim skusisz się:), albo lepiej, zanim zdecydujesz się na którąś z tych terapii, sprobuj wspomóc się preparatami z witaminą B6.

Jeśli zranienie, obciążenie ręki pracą, albo problemy z kręgosłupem, nie są przyczyną zespołu cieśni nadgarstka, możliwe jest, że to brak witaminy B6 powoduje problemy.

Potwierdzić można to badaniem krwi.

Już w latach 70 tych, profesor Ellis, dyrektor Instytutu Biologii i medycyny na uniwersytecie w Teksasie, przeprowadzał pierwsze terapie zespołu cieśni nagarstka, witaminą B6.

Oczywiście dawki witaminy były bardzo duże, bo popatrz tylko: przeciętnie człowiek przyjmuje z pożywieniem ok 2 mg wtaminy B6, a profesor Ellis podawał 100 do 200 mg .

Dlatego widzisz, że taką ilość możesz uzupełnić tylko w postaci suplementów.

Niektórzy specjaliści jednak podważają sens takiej terapii, twierdzą, że cały sukces polega na tym, że wysokie dawki witaminy B6 po prostu uśmierzają ból, ale nie leczą przyczyny choroby.

Dlatego terapię syndromu cieśni nadgarstka warto przeprowadzać pod kontrolą dobrego lekarza, ponieważ długotrwale przyjmowanie witaminy B6 w dawce większej niż 300 mg , może prowadzić do uszkodzeń nerwów.

Jednak trzymiesięczne przyjmowanie witaminy w ilości 100 do 200 mg nie daje żadnych skutków ubocznych.

W każdym razie warto spróbować. Szansa na wyleczenie,albo przynajmniej na zmniejszenie bólu nie jest mała.

Pozdrawiam – Greenelka.

Źródło: dr Ulrich Fricke ” Heilen mit Vitalstoffen”

 

Możesz wesprzeć to, co robię, tutaj :

Patronite.pl/greenelka

 

 

 

 

(Visited 2 313 times, 1 visits today)

1 thought on “Zespół cieśni nadgarstka, czyli witamina B6, zanim pójdziesz do chirurga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *