Książki

5 dobrych książek na długie jesienne wieczory

5 dobrych książek na długie jesienne wieczory

Dzień dobry wszystkim molom książkowym i tym, którzy jeszcze nimi nie są, ale chcieliby. I bardzo dobrze, bo warto.

Jesień ruszyła pełną parą, zimno, ponuro, deszcz zacina o szyby. Wieczory są długie i zapraszają do zaszycia się w przytulnym fotelu z miłą lekturą…

Oto 5 dobrych książek, które w połączeniu z kubkiem pysznej, aromatycznej  herbaty umilą ci ten czas.

Sagę czytałam dawno, ale kilka dni temu ponownie sięgnęłam na najwyższą półkę mojego regału, ściągnęłam ją i  teraz leży sobie na stoliku nocnym i  smakowicie zaprasza do lektury.

Jest  wspaniale napisana, bogactwo języka nie prowadzi do przegadania, czyta się bardzo płynnie. Galsworthy otrzymał za I tom sagi, „Posiadacz” całkowicie zasłużenie Nobla ( tak, tak, to były czasy, kiedy nagroda przyznawana była za wartościowe dzieła ).

 Krystyna córka Lavransa – Sigrid Undset

Pamiętam jak mama zachęcała mnie do przeczytania tej książki, a ja  dość długo wzbraniałam się, bo wówczas nie przepadałam za utworami, których akcja nie toczyła się współcześnie.

Jednak kiedy zaczęłam czytać Krystynę, nie potrafiłam się oderwać i zawdzięczam tej książce niejedną zarwaną noc.

Dzisiaj to jedna z moich ulubionych lektur. Kocham ją, to książka mojego życia . Tak ją widzę. Czytam wciąż na nowo. I za każdym razem odkrywam  w niej coś nowego, coś ciekawego, czego wcześniej nie zauważyłam..

Akcja książki (3 tomy) zaczyna się w roku 1308 a kończy w 1349 w Skandynawii i jest historią życia tytułowej postaci, Krystyny, postaci zwyczajnej a jednocześnie nietuzinkowej.

Trzy tomy „Wianek”, „Małżeństwo” i „Krzyż „    

Królowie przeklęci  Maurice Druon  

Genialne połączenie powieści historycznej i obyczajowej z odrobiną romansu i sensacji.

Całość składa się z siedmiu tomów, a akcja toczy się w średniowiecznej Francji.

Wszystko zaczyna się w roku 1314, kiedy na tronie zasiada Król z Żelaza czyli Filip IV Piękny, który postanowił rozprawić się z Zakonem Templariuszy. Co prawda z pomocą Papieża Klemensa V udało mu się to, lecz płonąc na stosie, ostatni Mistrz Zakonu, Jakub de Molay, zaprzysiągł zemstę i przeklął ród Kapetyngów do dziesiątego pokolenia.

Rzeczywiście Papież Klemens w niedługim czasie umiera…

Książkę czyta się jednym tchem, a ponieważ tomów jest aż siedem, zapewniona uczta na kilka, a może   kilkanaście wieczorów.

Zapraszam więc do średniowiecznej Francji…

24 godziny z życia kobiety – Stefan Zweig

Zbiór najbardziej znanych opowiadań Stefana Zweiga.

Przepiękna książka. Gwarantuje wzruszenia i rozkosz czytania. Cudowny język, pięknie nakreślone postacie, namiętności na każdej przewracanej stronie.

Najbardziej lubię „List od nieznajomej „, zawsze płaczę, kiedy czytam… Szkoda tylko, że twórczość Stefana Zweiga jest tak mało znana w Polsce.  Polecam gorąco zwolennikom pięknej literatury i niezapomnianych wzruszeń.

I na koniec tradycyjnie,  choć skromnie, bo na końcu, polecam moją Henię.

 Henia. Z pamiętnika szczęśliwego psa – Agnieszka Moitrot

Historia małej suczki o zadartym nosie i bardzo długich nogach.

Niektórzy mówią, że jest brzydulą, inni twierdzą, że natura obdarzyła ją urodą całkiem niezwykłą.  Jakkolwiek jest, nie można Heni odmówić wielkiej mądrości, którą czerpie garściami od  uwielbianej przez siebie pani. Suczka kocha ją ponad wszystko i lubi powtarzać, że poszłaby za nią na koniec świata…

Henia od niedawna mieszka w domu na wsi, razem z panią i panem, mamą Sally, ciotką Lili, a także kilkorgiem kocich kuzynów. Rzecz jasna, życie tak sporej rodzinki nie może być nudne i obfituje w liczne przygody. Właściwie każdy dzień jest niezwykły…

henia. Z pamietnika szc

Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie – Agnieszka

I zapraszam tutaj

https://greenelka.pl/henia-o-tym-sie-zaczelo/

 

 

 

                                                                                                                                                                  

 

 

(Visited 579 times, 1 visits today)

komentarzy 38

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Polub Greenelkę na Facebooku