Rośliny lecznicze

Melisa lekarska i jej wielka moc, no i dlaczego czasami nie działa ?

Melisa lekarska ( melissa officinalis), jestem pewna, że znasz ją bardzo dobrze. Ale czy na pewno wiesz jakie ma walory lecznicze i dlaczego tak często nie działa?

Sama się na tym łapałam, kiedy żyłam w totalnym stresie i sięgałam po herbatke z melisy. Dlaczego wcale mnie nie uspokajała? I dlaczego był całkiem odwrotny efekt, kiedy piłam herbatke z melisy, która rośnie w moim ogrodzie, a nawet z tej, która rosła w doniczce?

Na czym to polega, bo przecież w założeniu melisa ma uspokajać i koić nadszarpnięte nerwy? I bingo ! W końcu dotarłam do przyczyny.

melisa

Żeby korzystać z wielkich walorow leczniczych cytrynowego zioła, przyrządzaj napary i herbatki ze świeżej melisy !

A to dlatego, że tylko w świeżej jest zachowana obecność olejku eterycznego, bogatego w istotne składniki jak geraniol, linalol, cytral i cytronelal. Oprócz tego melisa kryje w sobie flawonoidy, fenolokwasy oraz triperteny.

Melisę możesz uprawiać w doniczce albo w ogrodzie.

Moja rośnie w ogrodzie i ma się super, nie gnije, nie marznie, nie gryzą jej robaki, grzyby , jest w gruncie rzeczy bez żadnych potrzeb, za to rośnie bardzo szybko. A kiedy skubię z niej listki na herbatkę, ona jeszcze bardziej sie rozrasta. Widocznie to lubi.

Niestety w donicy nie rośnie już tak rewelacyjnie, ale wystarczy choćby mały balkon i już będzie zadowolona.

Jednak pamiętaj, żeby nie zrywać wszystkich listków. Traktuj roślinę z szacunkiem i miłością jak wszystkie dary z Apteki Pana Boga.

Jeżeli masz swoją melisę, albo masz sprawdzone źródło, z którego możesz  kupować, jasne, że możesz ją pić suszoną. Jednak nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że suszenie melisy na skalę przemysłową sprawia, że ulatują z niej wszystkie cenne składniki, no i w efekcie pijesz siano.

Olejki te pochowane są we włoskach gruczołowych zioła, więc im bardziej się je mieli i rozciera, tym bardziej o dobroczynnych olejkach, dzieki którym pijesz meliskę, możesz zapomnieć. No i działanie zioła jest zerowe.

Dlatego też, skoro głównym składnikiem melisy są lotne olejki eteryczne i to w nich jest moc, dobrze jest napar z melisy pić zaraz po zerwaniu. Im dłużej listki po zerwaniu leżą, tym szybciej się olejki ulatniają.

Zatem, jeśli masz ochotę na herbatke z własnej meliski, delikatnie zerwij kilka listków, tak aby nie zniszczyć włosków zawierających cenny olejek. Listki ( mogą być z ogonkami) wrzuc do szklanki i zalej wrząca wodą. Przykryj i zaparzaj 20 minut. Wypij jak najszybciej.

Napar z suszonej melisy lekarskiej

1 łyżkę suszonego ziela zalej szklanką wrzącej wody i parz pod przykryciem 20 minut. Przykrycie jest bardzo ważne, bo chroni melise przed ulatnianiem się olejków eterycznych. Po zaparzeniu wypij jak najszybciej.

Właściwości lecznicze melisy lekarskiej

przeciwdziała wzdęciom

uspakaja i wycisza

pomaga w nerwicach, depresji

zapewnia zdrowy sen

działa rozkurczowo

przeciwstarzeniowo

mlekopędnie

żółciopędnie

antyseptycznie

przeciwmiażdżycowo,

przeciw wrzodom żółądka

na opryszczkę.

A czy wiesz, że melisa lekarska ma bardzo silne działanie antystarzeniowe?

melisa

Kiedy zbierać na suszenie?

Najlepiej pod koniec sierpnia, 10 cm nad ziemią,ale jeśli roslina jest starsza niż rok, można przeprowadzić dwa zbiory, pierwszy na przełomie czerwca i lipca, a drugi sierpnia i września.

Listki melisy lekarskiej musisz szybciutko wysuszyć, w ciemnym, przewiewnym miejscu i to w temperaturze do 35 stopni C, bo powyżej tej temperatury olejki się ulatniają.

Pamiętaj o tym, żeby listków nie rozcierać, bo znowu: olejki będą się ulatniać.

Jeżeli jednak nie masz meliski w ogrodzie ani na balkonie, kup, ale porządną ekologiczną i nigdy w torebkach. Najlepiej celuj w taką, która jest w opakowaniu z szybką. Zeby zobaczyć jak tam w środku te listki wyglądają.

Ja zaraz pójdę do ogrodu i nazrywam sobie troszkę meliski, mojej kochanej. Zrobie sobie herbatke na noc, chociaż powiem Ci, że bardzo lubię ją w salatce. Ale nie rano, bo potem jestem senna:). No, ale ten cudowny zapach, cytrynowy,mmm…

Pozdrawiam – Greenelka

Możesz wesprzeć to, co robię, tutaj :

Patronite.pl/greenelka

 

(Visited 1 253 times, 1 visits today)

4 thoughts on “Melisa lekarska i jej wielka moc, no i dlaczego czasami nie działa ?

  1. Uwielbiam melisę, zaczęłam ją pić na moje stresy w trakcie matury i testów na prawko, do tej pory jest to moje ulubione ziółko. A jakie zioła poleca Pani na piękna cerę?

  2. Ja piję ze strachu przed epoką lodowcową, rekordowo zimne wiosny i lata powtarzają się od lat, życzę szybkiego nadejścia ciepłego, słonecznego lata.

  3. U nas rośnie melisa, mam również melisę cytrynową , pięknie pachnie i często robimy sobie do picia. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *