Książki

Najlepsze książki dla młodzieży

Najlepsze książki dla młodzieży

Po liście wartościowych książek dla dzieci, dzisiaj najlepsze książki dla młodzieży. 

Nie te najnowsze, wracam chętnie i uparcie do często niesłusznie zapomnianej   klasyki.

Zaczynamy

Tajemnica Abigel – Magda Szabo

 

„Kim jesteś , Abigel? Kim jest ten ktoś, kto z nami mieszka, kto słyszy o czym się  szepcze,kto wszystko wie…”

II wojna światowa. Węgierska prowincja.Do jednej z tamtejszych szkół, trafia Gina, rozpieszczona jedynaczka z Budapesztu.

Umieszcza ją tam ojciec, który kocha ją ponad życie , jednak nagle z sobie tylko znanego powodu musi się z córka rozstać.

Dla czternastoletniej Giny zaczyna się życie całkowicie różne od  tego, które prowadziła do tej pory. Ciężkie, prawie klasztorne reguły sprawiają, że Gina buntuje się i za wszelką cenę chce wyrwać się stamtąd i wrócić do domu. Okazuje się to niemożliwe, ale na szczęście w murach klasztoru ukrywa się tajemnicza Abigel, ktoś, kto  zna wszystkie smutki pensjonarek i potrafi osuszyć ich łzy…W latach osiemdziesiątych wyświetlany był w Polsce serial pod tym tytułem.

Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain

Powieść przygodowa napisana w roku 1876 i wielokrotnie wznawiana, filmowana.

Jeśli ktoś nigdy nie słyszał, co wydaje mi się niemożliwe, podpowiadam,że tytułowy bohater mieszka w małym miasteczku nad Missisipi, a opiekuje się nim ciotka Polly, której  Tomek płata nieustanne psikusy.W powieści jest wszystko: wątek przyjaźni, pierwszej miłości, a nawet sensacji i grozy.

Absolutny must have na półkach młodych moli książkowych i tych, co takimi  zostać chcą.

 

 Godzina pąsowej róży” – Maria Krueger

Jakże mogłoby jej  zabraknąć ?

Czternastoletnia Anda(skrót od Anny i Danuty) zostaje w czarodziejski sposób przeniesiona z roku 1960 w lata osiemdziesiąte wieku XIX.

W jednej chwili znika cały jej świat , wszystko co w jej życiu było normalnością. Zamiast samochodu jest dorożka, zamiast wygodnych spodni Anda nosi pantalony i gorsety. Wszystko się zmienia oprócz jej sposobu myślenia. I to jest właśnie najgorsze, ponieważ to co dla dziewczynki z epoki rock and rolla jest normalne, w epoce kandelabrów jest nie do przyjęcia.

Nawet róża jest pąsowa nie czerwona.

Absolutnie genialna powieść, należy do moich ulubionych.

  Ucho od śledzia – Hanna Ożogowska

Zawsze kochałam  książki Hanny Ożogowskiej. Są pełne uroku, a jednocześnie szalenie dowcipne.

Osadzone w codzienności nastolatków, bardzo prawdziwe, pokazujące dylematy i radości  młodych chłopców i dziewcząt, ich pierwsze miłości i rozczarowania.

„Ucho od śledzia ” to historia  mieszkania w na wpół zburzonym domu, krótko po wojnie.

Spokojne życie mieszkańców kamienicy , przemienia się w chaos, kiedy  do mieszkania trafia Michał, chłopiec pełen dobrych chęci, ale wiadomo: dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane…

Ania Z Zielonego Wzgórza” – L.M Montgomery.

Nawet nie można sobie wyobrazić świata książek dla młodzieży bez rudowłosej Ani, Czytałam chyba ze sto razy, serio. I nie sądzę,że na tym koniec. Właściwie umiem prawie na pamięć.oczywiście musi znalezć się na liście najlepszych książek dla młodzieży.

najlepsze ksiazki dla mlodziezy

Wakacje z duchami” – Adam Bahdaj.

Niezrównane przygody przyjaciół z Pragi (tej w  Warszawie, nie u Czechów) : ,małego Perełki, Paragona i Kilimandżaro na wakacjach, należą do absolutnej klasyki gatunku .

„Wakacje z duchami” doczekały się super udanej ekranizacji i bawią wciąż nowe pokolenia młodych Polaków.

Tabliczka marzenia – Halina Snopkiewicz

Tu wahałam się pomiędzy „Tabliczką marzenia”i „Słonecznikami” , również autorstwa Haliny Snopkiewicz. Zdecydowałam się a tę pierwszą, ale chyba na zasadzie przypadku, bo obie książki są rewelacyjne.

Lubię  zarówno Ludkę z Tabliczki  Marzenia ,jak i Lilkę ze Słoneczników.

Niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego, czyli Pan Samochodzik.

Wiem, Nienacki nie ma chlubnej przeszłości i sama postać  Pana Samochodzika, wielbiciela władzy ludowej jest niewątpliwie kontrowersyjna, ale ja go lubię.

Lubię wszystkie jego przygody, ale najbardziej właśnie „Niesamowity dwór”.

Może dlatego, że w ogóle uwielbiam opowiadania ,gdzie akcja toczy sie w tajemniczych zamkach i dworach. A jeśli jeszcze do tego dochodzi zagadka , to już  jest bezbłędnie.

Podróż za jeden uśmiech” Adam Bahdaj

I znowu się wahałam.

Położyłam przed sobą również „Głowę na tranzystorach” Hanny Ożogowskiej. I naprawdę nie mogłam się zdecydować.

Obydwie książki należą do najbardziej wyczytanych w mojej bibliotece.

Przygody Dudusia i jego rezolutnego kuzyna Poldka , do tego doskonale dobrane kreacje aktorskie w ekranizacji książki, sprawiły, że jednak „Podróż za jeden uśmiech” zdobyła miejsce na mojej liście. Ci, którzy nie znają, powinni jak najszybciej to nadrobić.

I znowu  trudna decyzja. Wydaje mi się, że będę musiała listę wydłużyć i będzie  Top 20.

Ostatnia książka to

Siódme wtajemniczenie – Edmund Niziurski

Jedna z najśmieszniejszych powieści, jakie kiedykolwiek czytałam.

Historia Gustawa Cykorza, chłopca, który trafia do szóstej klasy szkoły w fikcyjnej miejscowosci Gnypowice Wielkie na Śląsku i ma pecha , ponieważ w klasie są dwa zwalczające się gangi : Matusów i Blokerów.

Cykorz musi się zdecydować, do którego z nich chce należeć, bo neutralnym pozostać nie może.

Do tego nauczyciele są strasznie opresyjni, a więc życie Gustawa w nowej szkole jest wyjątkowo ciężkie, choć czytelnikowi przygody, które towarzyszą Gustawowi wydaja się zabawne. Ja śmiałam się od pierwszej do ostatniej strony.

Dziękuję i pozdrawiam

Agnieszka

zapraszam też tutaj

https://greenelka.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom/

 

(Visited 461 times, 1 visits today)

4 thoughts on “Najlepsze książki dla młodzieży

 1. W zupełności się zgadzam z pozycjami na tej liście, każda z tych książek należy do moich ulubionych, koniecznie dodałabym jeszcze Jeżycjadę Musierowicz, która mi przez całe dzieciństwo towarzyszyła.
  Bardzo dziękuję za tę listę top 10, wydrukuję sobie i pójdę z nią na zakupy aby uzupełnić braki w mojej półce książkowej….

  1. Dziękuję bardzo Genowefo. Twój nick z pewnością pochodzi od Genowefy Bombke, vel Aurelii, prawda? Rzeczywiście, nie umieściłam Tutaj cyklu Musierowicz, ale to dlatego, że jako Poznanianka z urodzenia, chcę „Jeżycjadzie” poświęcić osobny wpis.

   pozdrawiam
   Agnieszka Moitrot

 2. Czytałem większość tych dzieł literatury młodzieżowej. Kolejność oczywiście może się różnić od czytelnika do czytelnika – zależnie od jego preferencji.

  A gdzie „Chłopcy z Placu Broni” Molnara? Czy zaliczamy to arcydzieło raczej do literatury dziecięcej?

  pozdrawiam,
  Szary Wicher

  1. Cieszę się Szary Wilku,że mój wybór podoba Ci się.” Chłopcy z Placu Broni” widnieją na liście książek dla dzieci.Jakżebym mogła zapomnieć! Płakałam jak bóbr nad Nemeczkiem.
   pozdrawiam

   Sallyanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *