Najlepsze książki dla młodzieży
Po liście wartościowych książek dla dzieci, dzisiaj najlepsze książki dla młodzieży.
Nie te najnowsze, wracam chętnie i uparcie do często niesłusznie zapomnianej klasyki.
Zaczynamy
Tajemnica Abigel – Magda Szabo
„Kim jesteś , Abigel? Kim jest ten ktoś, kto z nami mieszka, kto słyszy o czym się szepcze,kto wszystko wie…”
II wojna światowa. Węgierska prowincja.Do jednej z tamtejszych szkół, trafia Gina, rozpieszczona jedynaczka z Budapesztu.
Umieszcza ją tam ojciec, który kocha ją ponad życie , jednak nagle z sobie tylko znanego powodu musi się z córka rozstać.
Dla czternastoletniej Giny zaczyna się życie całkowicie różne od tego, które prowadziła do tej pory. Ciężkie, prawie klasztorne reguły sprawiają, że Gina buntuje się i za wszelką cenę chce wyrwać się stamtąd i wrócić do domu. Okazuje się to niemożliwe, ale na szczęście w murach klasztoru ukrywa się tajemnicza Abigel, ktoś, kto zna wszystkie smutki pensjonarek i potrafi osuszyć ich łzy…W latach osiemdziesiątych wyświetlany był w Polsce serial pod tym tytułem.
Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain
Powieść przygodowa napisana w roku 1876 i wielokrotnie wznawiana, filmowana.
Jeśli ktoś nigdy nie słyszał, co wydaje mi się niemożliwe, podpowiadam,że tytułowy bohater mieszka w małym miasteczku nad Missisipi, a opiekuje się nim ciotka Polly, której Tomek płata nieustanne psikusy.W powieści jest wszystko: wątek przyjaźni, pierwszej miłości, a nawet sensacji i grozy.
Absolutny must have na półkach młodych moli książkowych i tych, co takimi zostać chcą.
Godzina pąsowej róży” – Maria Krueger
Jakże mogłoby jej zabraknąć ?
Czternastoletnia Anda(skrót od Anny i Danuty) zostaje w czarodziejski sposób przeniesiona z roku 1960 w lata osiemdziesiąte wieku XIX.
W jednej chwili znika cały jej świat , wszystko co w jej życiu było normalnością. Zamiast samochodu jest dorożka, zamiast wygodnych spodni Anda nosi pantalony i gorsety. Wszystko się zmienia oprócz jej sposobu myślenia. I to jest właśnie najgorsze, ponieważ to co dla dziewczynki z epoki rock and rolla jest normalne, w epoce kandelabrów jest nie do przyjęcia.
Nawet róża jest pąsowa nie czerwona.
Absolutnie genialna powieść, należy do moich ulubionych.
Ucho od śledzia – Hanna Ożogowska
Zawsze kochałam książki Hanny Ożogowskiej. Są pełne uroku, a jednocześnie szalenie dowcipne.
Osadzone w codzienności nastolatków, bardzo prawdziwe, pokazujące dylematy i radości młodych chłopców i dziewcząt, ich pierwsze miłości i rozczarowania.
„Ucho od śledzia ” to historia mieszkania w na wpół zburzonym domu, krótko po wojnie.
Spokojne życie mieszkańców kamienicy , przemienia się w chaos, kiedy do mieszkania trafia Michał, chłopiec pełen dobrych chęci, ale wiadomo: dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane…
Ania Z Zielonego Wzgórza” – L.M Montgomery.
Nawet nie można sobie wyobrazić świata książek dla młodzieży bez rudowłosej Ani, Czytałam chyba ze sto razy, serio. I nie sądzę,że na tym koniec. Właściwie umiem prawie na pamięć.oczywiście musi znalezć się na liście najlepszych książek dla młodzieży.
Wakacje z duchami” – Adam Bahdaj.
Niezrównane przygody przyjaciół z Pragi (tej w Warszawie, nie u Czechów) : ,małego Perełki, Paragona i Kilimandżaro na wakacjach, należą do absolutnej klasyki gatunku .
„Wakacje z duchami” doczekały się super udanej ekranizacji i bawią wciąż nowe pokolenia młodych Polaków.
Tabliczka marzenia – Halina Snopkiewicz
Tu wahałam się pomiędzy „Tabliczką marzenia”i „Słonecznikami” , również autorstwa Haliny Snopkiewicz. Zdecydowałam się a tę pierwszą, ale chyba na zasadzie przypadku, bo obie książki są rewelacyjne.
Lubię zarówno Ludkę z Tabliczki Marzenia ,jak i Lilkę ze Słoneczników.
Niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego, czyli Pan Samochodzik.
Wiem, Nienacki nie ma chlubnej przeszłości i sama postać Pana Samochodzika, wielbiciela władzy ludowej jest niewątpliwie kontrowersyjna, ale ja go lubię.
Lubię wszystkie jego przygody, ale najbardziej właśnie „Niesamowity dwór”.
Może dlatego, że w ogóle uwielbiam opowiadania ,gdzie akcja toczy sie w tajemniczych zamkach i dworach. A jeśli jeszcze do tego dochodzi zagadka , to już jest bezbłędnie.
Podróż za jeden uśmiech” Adam Bahdaj
I znowu się wahałam.
Położyłam przed sobą również „Głowę na tranzystorach” Hanny Ożogowskiej. I naprawdę nie mogłam się zdecydować.
Obydwie książki należą do najbardziej wyczytanych w mojej bibliotece.
Przygody Dudusia i jego rezolutnego kuzyna Poldka , do tego doskonale dobrane kreacje aktorskie w ekranizacji książki, sprawiły, że jednak „Podróż za jeden uśmiech” zdobyła miejsce na mojej liście. Ci, którzy nie znają, powinni jak najszybciej to nadrobić.
I znowu trudna decyzja. Wydaje mi się, że będę musiała listę wydłużyć i będzie Top 20.
Ostatnia książka to
Siódme wtajemniczenie – Edmund Niziurski
Jedna z najśmieszniejszych powieści, jakie kiedykolwiek czytałam.
Historia Gustawa Cykorza, chłopca, który trafia do szóstej klasy szkoły w fikcyjnej miejscowosci Gnypowice Wielkie na Śląsku i ma pecha , ponieważ w klasie są dwa zwalczające się gangi : Matusów i Blokerów.
Cykorz musi się zdecydować, do którego z nich chce należeć, bo neutralnym pozostać nie może.
Do tego nauczyciele są strasznie opresyjni, a więc życie Gustawa w nowej szkole jest wyjątkowo ciężkie, choć czytelnikowi przygody, które towarzyszą Gustawowi wydaja się zabawne. Ja śmiałam się od pierwszej do ostatniej strony.
Dziękuję i pozdrawiam
Agnieszka
zapraszam też tutaj
https://greenelka.pl/dlaczego-warto-czytac-dzieciom/
W zupełności się zgadzam z pozycjami na tej liście, każda z tych książek należy do moich ulubionych, koniecznie dodałabym jeszcze Jeżycjadę Musierowicz, która mi przez całe dzieciństwo towarzyszyła.
Bardzo dziękuję za tę listę top 10, wydrukuję sobie i pójdę z nią na zakupy aby uzupełnić braki w mojej półce książkowej….
Dziękuję bardzo Genowefo. Twój nick z pewnością pochodzi od Genowefy Bombke, vel Aurelii, prawda? Rzeczywiście, nie umieściłam Tutaj cyklu Musierowicz, ale to dlatego, że jako Poznanianka z urodzenia, chcę „Jeżycjadzie” poświęcić osobny wpis.
pozdrawiam
Agnieszka Moitrot
Czytałem większość tych dzieł literatury młodzieżowej. Kolejność oczywiście może się różnić od czytelnika do czytelnika – zależnie od jego preferencji.
A gdzie „Chłopcy z Placu Broni” Molnara? Czy zaliczamy to arcydzieło raczej do literatury dziecięcej?
pozdrawiam,
Szary Wicher
Cieszę się Szary Wilku,że mój wybór podoba Ci się.” Chłopcy z Placu Broni” widnieją na liście książek dla dzieci.Jakżebym mogła zapomnieć! Płakałam jak bóbr nad Nemeczkiem.
pozdrawiam
Sallyanna