Zdrowie

Skrzyp polny nie tylko na piękne włosy, zdziwisz się ile może

Skrzyp polny należał do pierwszych ziół, które  odkryłam i długo sądziłam,że jest remedium na wypadające włosy i to byloby na tyle.

Oczywiście, ze względu na swoje właściwości remineralizujące, skrzyp potrafi zdziałać cuda jeśli masz problemy z włosami, ale i paznokciami i skórą.

Jesli chodzi o włosy, możesz przyrządzić sobie super, mega mocną i skuteczną mieszankę do uzytku wewnętrznego, a składać się ona powinna z:

równych ilości skrzypu polnego,

korzenia łopianu (rośnie naprawdę wszędzie, a jeśli jednak nigdzie nie widzisz, to możesz nabyć w zielarni),

ziela nawłoci,

ziela fiołka alpejskiego,

i liści brzozy.

Mieszankę przygotowujesz tak:

Zalewasz ciepłą wodą, w proporcjach: 2 łyżki ziół na 600 ml wody, pozostawiasz na 1 godzinę do napęcznienia. Podgrzewasz bardzo powoli aż do wrzenia, odstawiasz na 15 minut i przecedzasz.

Pijesz 2/3 szklanki 3 x dziennie między posiłkami. Jednocześnie,dla wzmocnienia efektu, przyjmujesz po jednej kapsułce witaminy A- E.

Jakie skarby  kryje w sobie skrzyp polny?

Przede wszystkim duże ilości krzemu i witaminy C, a także żelaza, manganu, fosforu, potasu i wapnia, ale i flawonoidy i saponiny.

Dodatkowo kwasy organiczne, między innymi jabłkowy, askorbinowy i krzemowy. I to właśnie ten ostatni przyczynia się do utrzymania włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji.

Flawonoidy  zawarte w odwarach ze skrzypu działają moczopędnie i łagodnie rozkurczowo na drogi moczowe i zółciowe, poprawiają wydolność serca, działaja odtruwająco i pobudzają pracę wątroby.

Związki krzemu, których jest w skrzypie bardzo dużo, przechodząc do moczu, przeciwdziałają krystalizacji składników mineralnych i co logiczne – chronią przed powstawaniem kamieni w układzie moczowym. Stąd w leczeniu łagodnych stanów zapalnych dróg moczowych i obrzęków wynikających z chorób nerek zaleca się skrzyp.

Krzemionka poprawia też elastyczność naczyń krwionośnych, działa przeciwmiażdżycowo, ponieważ zapobiega odkładaniu się związków tłuszczowych.

Świeży skrzyp pobudza przemianę materii, poprawia aktywność hormonalną u ludzi starszych i bardzo mocno poprawia elastyczność skóry.

Skrzyp ma też właściwości regenerujące, przyspiesza gojenie ran, odnawia tkankę łączną po operacjach, wspomaga leczenie uszkodzonej skóry po oparzeniach, w trądziku, egzemach, wysypkach, strupach, wrzodach, grzybicy, liszajach i łuszczycy.

Odwar do użytku zewnętrznego

Zalej 10 łyżeczek sproszkowanego skrzypu jednym litrem wody, gotuj 30 minut na małym ogniu i przecedź.

Zanurz w wywarze sterylną gazę opatrunkową i rób z tego okłady 2- 3 razy dziennie.

Kąpiel w skrzypie

Zużywaj 200 g ziela na jeden litr wody.

Zarówno okłady i kąpiele stosuj do wspomagania gojenia sie ran.

Uwaga:

Długotrwałe przyjmowanie skrzypu może doprowadzić do niedoboru witaminy B1.

Pozdrawiam serdecznie –  Greenelka

Źródła „Apteka Pana Boga” – Maria Treben

 

 

 

 

 

 

(Visited 333 times, 1 visits today)

2 thoughts on “Skrzyp polny nie tylko na piękne włosy, zdziwisz się ile może

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *