zdrowie

10 nawyków, które niszczą twój mózg

Nie ma nic wspanialszego niż ludzki mózg. Twój mózg.

Oczywiście, jeżeli nie marnujesz jego potencjału i nie rozmieniasz na drobne.

Ale czy zdajesz sobie sprawę, że sa takie nawyki, takie przyzwyczajenia, które mózgowi szkodzą, któe go niszczą ?

Na pewno  wiesz, że promieniowanie elektromagnetyczne jest niebezpieczne?

Mówi się i pisze o tym tak dużo …

Telefony komórkowe, z którymi dzisiaj nie rozstają się nawet małe dzieci. Przebywanie w pobliżu masztów stacji nadawczych, modemów Wi-Fi, używanie kuchenki mikrofalowej, nie wyłączanie funkcji stand by w telewizorach i konsolach, ech, ile tego dzisiaj jest, prawda?

Ale są jeszcze inne bardzo, ale to bardzo szkodliwe przyzwyczajenia, których mózg po prostu nie znosi. Jakie?.

Pijesz za mało wody?

Błąd.

Nie tylko twoja skóra ucierpi, nie tylko twoje włosy będą wypadać, ale i będziesz cierpieć na bóle głowy, a do tego zaczną cię trapić problemy z pamięcią i nawet poprawnym budowaniem zdań. Dzieje sie tak dlatego, że z powodu niewystarczającego nawodnienia, impulsy elektryczne przestają efektywnie pracować.

Pij odpowiednio dużo wody, minimum 1,5 litra dziennie, lepiej 2 litry !

Czy twój mózg jest dostatecznie dotleniony?

Jeżeli spedzasz całe godziny w zamkniętych pomieszczeniach, w pracy, a po pracy w domu, mózg zacznie chorować z braku dostatecznej ilości tlenu.

Zadbaj o codzienny zwyczaj wychodzenia na powietrze, nawet kilkunastominutowy pobyt na świeżym powietrzu zdziała cuda !

Jadasz zbyt dużo, czyli dosadniej mówiąc, obżerasz się?

Nie rób tego.

Oprócz oponki w pasie i kołduna z przodu, zadręczysz swój mózg, który potrzebuje zdrowego pożywienia, nie pustych kalorii, którymi zapchasz żoładek, ale nie odżywisz ciała.

Nie dojadasz? Prowadzisz częste, wyczerpujące głodówki?

Błąd, podobnie jak obżeranie się. Twój mózg potrzebuje wartościowych składników pokarmowych, tak, aby mógł funkcjonować bez przeszkód.

Czyli złoty środek, najlepiej rób tak jak najdłużej żyący ludzie świata: odchodź od stołu, kiedy czujesz mały niedosyt. 80 % – tak jest najlepiej.

Pijesz dużo alkoholu? Jesz dużo cukru?

To chyba najgorsza krzywda, którą możesz uczynić swojemu mózgowi.

10 nawykow, które niszczą twoj mózg

Odrobina cukru nie zaszkodzi, nadmiar już tak. I nie tylko będziesz mieć problemy z pamięcią i koncentracją, ale i zaczniesz mieć kłopot pod tytułem   otyłość, a za tym pójdzie cukrzyca, wysokie ciśnienie i różne nieciekawe choróbska, z rakiem włącznie.

Ograniczaj cukier i alkohol !

Jeden batonik nie zaszkodzi, jeden kieliszek czerwonego wina doda animuszu sercu, ale więcej już zamieni się w truciznę.

Palisz papierosy ?

To przyzwyczajenie, a raczej najbardziej paskudny nałóg. Powoduje choroby móżgu, łącznie z Alzheimerem. Sama znałam osobę, która dosłownie roztopiła sobie papierosami mózg.

Rzuć papierosy w diabły, to najlepsze co możesz sobie zrobić dla swojego zdrowia.

Ja tak postąpiłam w 2011 roku i cały czas jestem z tego więcej niż zadowolona.

Śpisz mało ?

Zadbaj o to, żeby Morfeusz był z ciebie zadowolony, bo w przeciwnym wypadku zaczniesz płacić wysokie rachunki. Zbyt mało snu uszkadza mózg i niszczy go w sensie fizycznym.

Zadbaj o dostateczną ilość snu !

Pracujesz w czasie choroby?

Kiedy męczy cię grypa, przeziębienie nawet, pozornie drobna rzecz, nie daj Boże jakaś cięższa dolegliwość, zwolnij obroty. Wypoczywaj, nie przemęczaj się, nie ucz się, jeśli nie musisz, bo wysiłek, kiedy ciało choruje, uszkadza mózg. On musi wypocząć i koncentrować się na zdrowieniu.

10 nawykow, które niszczą twój mózgg

Odpoczywaj w chorobie, nie przemęczaj się !

Nie lubisz nowych wyzwań? Nie czytasz ?

Błąd. Tylko wtedy, jeśli będziesz stymulować swój mózg, pobudzać go do pracy, odwdzięczy ci się błyskotliwością.

Pobudzaj swój mózg do pracy !

Śpisz z głową przykrytą kołdrą?

Nigdy tego nie rób, bo twój mózg nie dostaje wtedy dostatecznej ilości tlenu i obniża się jego wydajność. Często rano odczuwasz zmęczenie, kiedy wstajesz po takiej nocy.

Pamiętaj zatem – śpij z odkrytą głową !

Pozdrawiam serdecznie – Greenelka

Jeżeli to co robię, stanowi dla Ciebie wartość wartą wsparcia, zapraszam na moja stronę: Patronite.pl/greenelka

I jak zawsze zapraszam na moj kanał na YT:)

(Visited 956 times, 1 visits today)

11 thoughts on “10 nawyków, które niszczą twój mózg

 1. Ze wszystkim mogę się zgodzić, ale ten ostatni punkt wydaje mi się dziwny? Kiedyś spało się w nakryciu głowy, bo spało się w nieogrzewanych pomieszczeniach i nie słyszałem o żadnych poważnych badaniach, które by doradzały spanie koniecznie z odkrytą głową?

 2. Witam cieplutko. :))) Jak się miewasz?

  Kolejny bardzo ciekawy i ważny artykuł. Niemal wszystko robię dobrze, nadal pracuję nad tym, by więcej pić wody i ograniczyć kontakt z telefonem. Tu muszę jeszcze popracować, ale sie uda. 🙂

  Pozdrawiam najserdeczniej. :)))

  1. Aga kochana, dzięki,u mnie wszystko jak najlepiej, mam nadzieję,że u Ciebie tez, musze troszkę też nadrobić zaległości, ale obiecuję, że niedługo zajrzę do Ciebie. Co do wody i telefonu, tak pracuj nad tym, warto. Pozdrawiam serdecznie i cieplutko 🙂

 3. Dziękuję za przypomnienie, Greenelko.
  Domyślam się, że włączony telefon komórkowy, leżący na stoliku przy łóżku – nie sprzyja mózgowi.
  Z piciem wody też mam problem. Herbata, tak, ją mogę pić filiżankami, ale sama woda, czysta woda (zwłaszcza jesienią i zimą, gdy w domu chłodno) tu już mam problem.

 4. Bardzo trafne spostrzeżenia – ostatnio powiedziałam sobie, że będę spała te 7 godzin i kładła się przed północą. I wiesz, że lepiej się czuję i jakoś tak jestem bardziej kreatywna? Może mój mózg potrzebował odpowiedniej dawki snu? Bo ostatnio z tym było ciężko…
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

  1. Jasne, wiesz, ja kiedy się nie wyśpię, nic nie zdziaąłm, nie ma mowy o żadnej kreatywności. I to musi być sen porządny i zaczynac się obowiązkowo przed północą, najlepiej sie czuję, kiedy gasze światło o 22.30. Wtedy rano jestem jak naładowana świeżo bateria:)
   Pozdrowionka serdeczne:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *