Książki

Ciekawe książki na lato, II

Ciekawe  książki na lato II

Bez książek nie umiem żyć.  Dzisiaj  moje  kolejne propozycje na lato.

Od razu przechodzę do rzeczy. Tym razem dla odmiany polscy autorzy.

Tego lata w Zawrociu – Hanna Kowalewska

Fascynujący cykl powieści obejmujący 6 tomów.

Matylda, młoda kobieta i główna bohaterka, mieszkająca w miejskim blokowisku dostaje pewnego dnia w spadku po babci Aleksandrze malowniczo położony dom na prowincji.

Ciekawe ksiazki na lato. czesc II

Znajduje w nim lakoniczne zapiski z życia dziadków, które są tak bardzo tajemnicze, że pobudzają jej ciekawość i sprawiają, że cała powieść zaczyna się jawić czytelnikowi jak układanka.

Matylda zaczyna powoli, krok po kroku odkrywać tajemnice przeszłości jej rodziny, a stary dom wciąga ją bez reszty w swoje intrygujące sprawy. Wraz z wnikaniem w skomplikowane relacje między mieszkańcami domu , zmienia się sama główna bohaterka i zaczyna na siebie patrzeć innymi oczami.

Cykl obejmuje tomy:

 • Tego lata w Zawrociu,
 • Góra śpiących węży
 • Maska arlekina
 • Inna wersja życia
 • Przelot bocianów
 • Cztery rzęsy nietoperza

ciekawe ksiazki na lato

Upiory spacerują nad Wartą – Ryszard Ćwirlej

Ten kryminał trzeba po prostu przeczytać !

Dowcipnie i ciepło napisana powieść, której akcja rozgrywa się w latach 80- tych w Poznaniu.

Dla tych, którzy ten czas przeżyli, okazja do wspomnień, dla młodszych okazja dowiedzenia się,  jak to naprawdę było. Puste półki w sklepach, radość z wystanej pralki, zomo na ulicach, talon na Poloneza i niesamowity Poznań z jego niepowtarzalną gwarą i atmosferą.

Lokalne półświatki, nielegalne interesy,a przede wszystkim milicja dysponująca jedynie starą maszyną do pisania, zdezelowaną Nyską i mająca wieczną kontrolę partyjnych urzędników nad głowami.

Pewnego czerwcowego ranka 1985 roku wędkarze znajdują na brzegu Warty nagie ciało kobiety.Milicja zaczyna prowadzić trudne i skomplikowane śledztwo, zakończone bardzo zaskakująco.

Przyznam się, polecam tę książkę gorąco  nie tylko ze względu na niesamowity klimat w niej panujący, ale również dlatego, że jestem z urodzenia Poznanianką

Lesio – Joanna Chmielewska

Chyba najśmieszniejsza  z książek niezrównanej Królowej Polskich Kryminałów.

Chmielewska stworzyła tutaj postać niezdarnego, komicznego architekta, który wraz z biurem projektów, w  którym pracuje, wplątuje się w niesamowite i komiczne przygody.

Uwielbiam tę książkę, polecam wam gorąco, śmiech aż do bólu brzucha gwarantowany.

Czy pani mieszka sama – Magdalena Samozwaniec

Dowcipnie napisana powieść Magdaleny Samozwaniec, będąca jednocześnie, jak to często bywa u siostry Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej satyrą na konwenanse, ale też super narysowanym portretem kobiety i mężczyzny, takimi jakimi są  na co dzień.

Lata 50 te. Xenia, młoda kobieta , nie bardzo piękna, wysoka, szczupła i płaska jak naleśnik, jak sama o sobie mówi, mieszka u swojej ciotki w Warszawie i  pracuje w redakcji. Nie mając jako kobieta  najmniejszych szans na samodzielne mieszkanie, postanawia przebrać się za młodego chłopca…

ciekawe ksiazki na lato czesc II

Dla tych co lubią bardzo romantycznie

Wszystkie wiersze – Halina Poświatowska

***

jesteś ty

powietrze

bóg

ziemia uciekająca spod stóp

kołysząca sie w bezmiarze

zawisła

na złotych nitkach pożądania

ciemny smukły szybki

unosisz ją okrągłą

obejmujesz zgiętym ramieniem

przerzucasz przez biodro

idziesz

patrzę

w jedyną twarz ziemi

Miłej lektury – Agnieszka

może zajrzysz też tutaj:

https://greenelka.pl/5-super-thrillerow-do-czytania-w-gluchym-lesie/

 

 

 

(Visited 387 times, 1 visits today)

20 thoughts on “Ciekawe książki na lato, II

 1. „Upiory” czytałem. Super ciekawy kryminał – a na dodatek można się w nim dobrze odnaleźć. Sam znam dobrze Poznań i czytając to opowiadanie, mogłem w ten sposób śledzić akcję „miejsce po miejscu”.

  W tym zakresie polecam również „Złego” wielkiego Tyrmanda. W ogóle, Agnieszko, planujesz może listę najlepszych kriminałów? To bardzo popularny gatunek, chyba każdy z nas przeczytał już przynajmniej raz w życiu jakieś dzieło Agaty Christie czy Artura Conana Doyle’a. Może stworzysz raz taką listę? 🙂

  pozdrawiam

 2. Lesio, to była moja pierwsza książka Chmielewskiej 🙂
  Z tych sześciu tomów Kowalewskiej dostałam w prezencie ostatni i teraz muszę wyszukać w bibliotece publicznej resztę, bo nie zacznę od ostatniego…
  Propozycje jak najbardziej wakacyjne:-)

  1. No ” Lesio” to jest niezniszczalny rozśmieszacz, to prawda. A cykl o Matyldzie jest rewelacyjny,naprawdę warto przeczytać całość, bo wszystko ma tam swoją kolejność. Ja nie mogłam się oderwać.
   Pozdrowionka Joasiu:)

 3. Kocham czytać. Pierwsza propozycja mnie najbardziej zaciekawiła. 🙂 Bez książek byłoby smutno. Kocham zatapiać się w inny świat. Obecnie czytam: 'Noworoczne Anioły’. Jeszcze troszkę mi zostało, czyta mi się wyśmienicie. 🙂 Pozdrawiam kochana bardzo serdecznie. :)))

 4. Och !!! Jak fajnie, że napisałaś o książkach. To temat, który mnie zawsze przyciąga ( nie tylko ten ). Chętnie przeczytałabym książkę Magdaleny Samozwaniec „Czy pani mieszka sama? „. Chętnie przeczytam cos z dużą dawką humoru . Pozycję już zapisałam na moją listę – do przeczytania ! Pozdrawiam serdecznie :))

  1. Ulko, książki Samozwaniec sa przeze mnie wyczytane ” do kości”, samo nazwisko autorki gwarantuje super rozrywkę, polecam bardzo, uśmiejesz się do łez:)
   Serdeczności

 5. Po „Lesia” po raz pierwszy sięgnęłam chyba w IV klasie liceum, ale nie przypadł mi do gustu. Parę lat później, podczas lektury tej książki kwiczałam ze śmiechu. „Przerobiłam” zresztą całą Chmielewską. Ostatnio postanowiłam sprawdzić, czy „Całe zdanie nieboszczyka” będzie mnie bawić podobnie jak 30 lat wcześniej. Zestarzałam się jednak, a może poczucie humoru trochę inne, bo nie byłam w stanie przebrnąć przez tę powieść.
  Chętnie przeczytam poznański kryminał.
  Pozdrawiam:)

  1. Ja „Lesia „uwielbiam do dzisiaj. Też przerobiłam całą Chmielewską, ale jej późniejsze ksiązki są o wiele gorsze niż te wczesne, klasyki, typu ” Wszystko czerwone”. Poznański kryminał jest naprawdę znakomity, polecam 🙂

 6. Ostatnio moja mama zaczęła czytać Kowalewska i bardzo mnie zachęca do tej autorki. Skoro i ty – muszę rzeczywiście przeczytać. No i Samozwaniec – pośmiałabym się tak szczerze, z całego serca. czego i tobie życzę, uściski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *