Rośliny lecznicze

Dziurawiec czyli słońce zaklęte w kwiatach.

Dziurawiec to moja ulubiona roślina, moje ulubione zioło. Kocham dziurawiec.

Z niecierpliwością czekam kiedy zakwitnie i zbieram go niesamowite, olbrzymie ilości. Bardzo się cieszę ,że mogę się z Tobą moją wiedzą podzielić i może też zarazić cię pasją zbierania tego zioła?

Dziurawiec od zawsze był uważany za roślinę cudowną, zioło magiczne. Już w starożytności grecki lekarz Dioskurides cenił dziurawiec, a i ojciec medycyny Hipokrates przepisywał go swoim pacjentom. Natomiast  w średniowieczu  św Hildegarda z Bingen uważała dziurawiec  za jedno z najważniejszych lekarstw.

Właściwie wszystkich cudownych właściwości dziurawca współczesna nauka nie potrafi wyjaśnić do dziś.

z cyklu dzikie rosliny lecznicze.

Nazywany jest często zielem świętojańskim, bo zakwita na dzień Świętego Jana.  Drobniutkie żółte kwiatki dziurawca po potarciu wydzielają krwistoczerwony sok, dlatego często nazywany jest krewką Matki Boskiej. Kiedyś, na początku mojej przygody z ziołami, właśnie w ten sposób sprawdzałam czy mam w ręku prawdziwy dziurawiec.

Ta śmieszna polska nazwa wywodzi się stąd, że na listkach znajdują się  malutkie zbiorniczki olejków eterycznych, które pod światło wyglądają jak dziurki.

Dziurawiec rośnie wszędzie, nie ma specjalnych wymagań , pasuje mu łąka, polanka, zarośla , zbocza pagórkow i przydroża.

Jesli chcesz wybrać się na zbiór, to najlepiej w słoneczny dzień, w południe. Zbieraj całe części naziemne rośliny, albo same kwiaty.

Susz w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu, raczej w odosobnieniu, bo jego zapach jest tak mocny w czasie procesu suszenia, że może wywoływać bóle głowy.

Dziurawiec ma działanie przeciwbólowe,  przeciwzapalne, żółciopędne, ściągające oraz regenerujące i wzmacniające system nerwowy.

z cyklu dzikie rosliny lecznicze

Dziurawiec stosowany wewnętrznie

pomaga na zaburzenia psychowegetatywne, stany lękowe, depresję, nerwowy niepokój, poprawia trawienie i pracę wątroby.

Dziurawiec stosowany zewnętrznie

wspaniale pomaga na oparzenia I i II stopnia, otwarte, bolesne rany, egzemy, odmrożenia, bóle kręgosłupa, mięśni i nerwobóle.

W tych wszystkich przypadkach przydaje się olej z dziurawca, który jest dziecinnie prosty w przygotowaniu.

Dla mnie dziurawiec jest przede wszystkim rośliną, która zaklęła w sobie słońce, ciepło lata i radość, jaką wtedy odczuwam.

Kiedy nadchodzą ciemne listopadowe dni,  nie ma nic lepszego niż nalewka albo herbatka z dziurawca. Dobry humor gwarantowany. Co mi tam zacinający o szyby deszcz i hulający wiatr. Piję moj dziurawiec, chowam się z  apetyczną lekturą pod ciepłym kocem i mam wszystko co trzeba.

Dlatego właśnie zbieram Ziele św. Jana.

Co można zrobić z dziurawca

Herbatka

Jedną kopiastą łyżeczkę do herbaty zalewasz szklanką wrzącej wody i krótko, 3- 4 minuty zaparzasz.

Nalewka dziurawcowa

Bardzo proste wykonanie

2 garście dziurawca  zalewasz 500 ml wódki, po czym odstawiasz w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie filtrujesz przez gazę, dodajesz płynny miód i przelewasz do butelek.

Możesz pić jedną łyżkę nalewki 2 x dziennie. Działa bardzo antydepresyjnie. Sprawdziłam na moim mężu, który ma wybitnie pesymistyczne nastroje, a jesienią i zimą po prostu szkoda gadać.

Nalewka dobra jest na bółe wątroby, dróg  żółciowych, żółądka i jelit oraz na migrenę.

Olej z dziurawca

Do butelki wrzuć kwiaty dziurawca i zalej oliwą z oliwek aż po szyjkę.Butelkę odstaw w ciepłe miejsce na kilka tygodni. Kiedy olej stanie się czerwony, filtruj przez ściereczkę i przelej do ciemnej butelki.

Na rany, oparzenia, bóle pleców, lumbago i reumatyzm.

Na oparzenia wrzątkiem i słoneczne, dziurawiec zalać należy olejem lnianym.

Olej zachowuje swe działanie aż dwa lata. Warto mieć go w domu pod ręką.

Bardzo ważne

Dziurawca nie wolno  zażywać razem z lekami przeciw depresji , tzw antykoagulantami. Roślina  powoduje uczulenie na słońce, zatem najlepiej zażywać go jesienią, zimą i wczesną wiosną.Jeżeli o  mnie chodzi, pasuje mi jak najbardziej, hi, hi…

Generalnie jeżeli bierzesz leki, zasięgnij porady lekarza czy dziurawiec nie wchodzi z nimi w interakcje. Kurację dziurawcem można  przeprowadzać nie dłużej niż 3 miesiące.

To wszystko o mojej ukochanej roślince, pozdrawiam Cię  – Greenelka

Zródła: Maria Treben ” Apteka Pana Boga”

Ten blog jest dla Ciebie. Piszę, by dzielić sie z Tobą moją pasją i wiedzą Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jej jeszcze więcej : wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca

 

(Visited 1 275 times, 1 visits today)

16 thoughts on “Dziurawiec czyli słońce zaklęte w kwiatach.

  1. Troszkę słyszałam/czytałam o dziurawcu, ale u Ciebie dowiedziałam się o wiele więcej! Tylko zastanawiam się gdzie ja go mogę znaleźć? Katowice chyba niezbyt sprzyjają takim roślinkom. 🙁

  2. Ty to się znasz na takich sprawach. No to teraz wiem, jak wygląda Dziurawiec i jakie ma właściwości. Poszukam go przy najbliższej okazji. Śliczne zdjęcia. Pozdrawiam. 🙂

  3. Kiedyś pijałam herbatki z dziurawca, ale boję się właśnie tych przebarwień, których i tak juz mam sporo po kuracji tarczycowej. Sporo leków tez jest z dziurawcem w składzie, które z lekka samopoczucie poprawiają, Wiem, bo kiedyś często musiałam po nie sięgać, Ale to dawno było

  4. Mi by się przydało na żołądek i na nerki i na mięśnie, ale przy tych moich wszystkich lekach, które zażywam przypuszczam, że nie byłoby to wskazane. Zioła mają niesamowite właściwości, dawno temu ludzie się tylko nimi leczyli i byli o wiele zdrowsi i dłużej żyli.

    Pozdrawiam serdecznie 🙂

    1. Gabuniu, zgadzam się. A co do dziurawca niestety dlatego właśnie napisałam,że trzeba uważać przy lekach. jednak jeśli masz mądrego lekarza, zawsze możesz się zapytać.
      Pozdrawiam serdecznie 🙂

  5. interesujące. wygląda na to, że kiedy świeży, to nie należy go spożywać. za to kiedy go nie ma, to służy – diabelskie nasienie, żeby tak na odwrót działać. zupełnie, jakby ktoś wpadł na pomysł, żeby suszyć truskawki, zamiast jeść póki pachnące słońcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *