Zdrowie

Gorzka czekolada, czyli skarb dla Twojego zdrowia

Czy wiesz, że czarna czekolada jest nie tylko pysznym deserem, ale także zdrowym i korzystnym dla Twojego organizmu produktem?

Tak właśnie jest, to szczera prawda!

Czekolada zawiera wiele składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie.

Przede wszystkim jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki i chronią komórki Twojego ciała przed uszkodzeniem. Dzięki temu może pomagać zapobiegać wielu chorobom, takim jak na przykład choroby serca, nowotwory czy cukrzyca.

Co mogę potwierdzić, bo wiem z własnego doświadczenia – czekolada zawiera też składniki, które poprawiają nastrój, ale mitem jest, że chodzi o taką na przykład serotoninę czy endorfiny. Owszem, czekolada może się sprawdzić jesli chcesz sobie poprawić nastrój, ale jest to związane z zawartościa tryptofanu!

Z kolei tryptofan jest niezbędny do syntezy serotoniny, czyli hormonu szczęścia. To proste. Czekolada zawiera też sporo łagodnych substancji „psychoaktywnych”, takich jak anandamid, fenyloatyloamina i kofeina, które pobudzają wydzielanie endorfin.

Tak czy owak, czekolada, o niskiej zawartości cukru, a najlepiej całkiem bez jest warta mszy. Polecana jest dla osób pracujących fizycznie, ale też poddanych cięzkiemu wysiłkowi umysłowemu, na przykład studentom przed ważnym egzaminem.  A ponieważ wpływa pozytywnie na pamięć długotrwałą, spokojnie mogą jej więcej jeść ludzie starsi.

Dodatkowo czekolada zawiera magnez, żelazo, potas i inne minerały, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dlatego regularne spożywanie czekolady może przyczynić się do utrzymania zdrowia i kondycjjiTu

Tu znajdziesz dobrą, surową czekoladę

Pamiętaj wszak, żeby wybierać czekoladę z jak najwyższą zawartością kakao (najlepiej powyżej 70%), ponieważ im więcej kakao, tym więcej korzyści zdrowotnych. Unikaj również czekolad mlecznych, które zawierają dodatkowy tłuszcz i cukier.

Dlatego warto sięgnąć po kawałek pysznej, gorzkiej czekolady i cieszyć się jej mnóstwem zdrowotnych właściwości. I na koniec: trzymaj się zasady Horacego ” aurea mediocritas”, czyli złotego środka. Umiar jest tu kluczem do wszystkiego. Czekolada mimo swoich zalet, zawiera również dużo kalorii. Jednak jesli będziesz trzymać w ryzach ape              1q`tyt, w rozsądnych ilościach może stać się częścią Twojej zdrowej i zrównoważonej diety.

A Ty, czy lubisz czarną czekoladę? Daj znać w komentarzu!

Pozdrowienia – Twoja Greenelka

Tu możesz nabyć mój e – book o maseczkach roślinnych


A tu możesz kupić mój e- book o Miłości i nie tylko…

 

Ten blog jest dla Ciebie. Piszę, by dzielić sie z Tobą moją pasją i wiedzą Pomóż mi zdobyć i przekazać Ci jej jeszcze więcej : wesprzyj tę formę twórczości, stawiając mi kawę. Dobro wraca!

(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *