Rośliny lecznicze

Olejki eteryczne czyli zafunduj sobie urodę za grosze

Olejki eteryczne znały już i stosowały  Kleopatra, Nefretete, a i o Szeherezadzie wiadomo, że roślinne esencje zapachowe uwielbiała.

W ciągu wieków zapomniane, dziś wracają do łask i sprawdzają się nie tylko w problemach ze zdrowiem, ale i w kosmetyce.

Najstarsze i moim zdaniem bezkonkurencyjne, pozostają wciąż wody do przemywania twarzy: różana i lawendowa. Sama je przyrządzam w bardzo prosty sposób, dodając do wody kilkanaście kropel olejku, rzeczywiscie , najczęściej różanego, bo uwielbiam ten zapach.

Ale olejki mogą więcej, bo już po kilkunastu minutach od zetknięcia się ze skórą, wnikaja przez naskórek do skóry właściwej i krwiobiegu.

Działanie olejków jest wielokierunkowe, nie tylko zewnętrzne:

-łagodzą stany zapalne skóry i infekcje, kiedy zdarzy się zapalenie łojotokiem, przesuszenie, trązik, łupież , grzybica,

-są doskonałe w pielęgnacji starzejącej się skóry, przyspieszają odnawianie i rozwój nowych komórek, uelastyczniają i wzmacniają skórę, przyspieszają krążenie płynów ustrojowych, pomagają w wydalaniu toksyn, poprawiają odżywienie tkanek, pobudzają odbudowe kolagenu i elastyny.

-są rewelacyjne w przypadku skóry z problemami naczyniowymi, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, osłabiają ich skłonność do rozszerzania się.

-pomagają przy celulicie i otyłości w ten sposob, że przyspieszają wydalanie toksyn i regulują krążenie płynów ustrojowych.

W jakich formach stosuje się olejki eteryczne?

-alkoholowe wody kwiatowe,

-toniki alkoholowe i bezalkoholowe

-preparaty do kąpieli, szampony, mydła,

-kremy do pielęgnacji twarzy i całego ciała,

-mleczka i balsamy,

oliwki do masażu

Ja dodaję olejki do kosmetyków własnej produkcji, czyli bardzo prostych, najczęściej jest to po prostu olej bazowy, np. oliwa z oliwek albo olej marchewkowy plus kilkanaście kropel olejku eterycznego.

Nie wszystkie olejki ładnie pachną, a właściwie pachną zbyt mocno, no i tu jest problem. Dajmy na to, taki olejek herbaciany, albo rozmarynowy dobrze jest zatuszować jakimś kwiatowym, w moim przypadku jest to różany.

Najbardziej popularne olejki eteryczne

Bargamotkowy

pozyskiwany z wyciskania skórek cytryńca bergamotki.

Ma kolor żółto zielony, zapach orzęźwiający, świeży, cytrusowy. Działą antyseptycznie, przeciwzapalnie, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kiedy nogi się spoca, ale i kiedy pryszcz złośliwie wyskoczy, a olejek dodany do kąpieli ukoi skołatane nerwy.

Cytrynowy

Wyciskany ze skórek cytryny. Ma orzeźwiający, świeży zapach, koloru jest oczywiście żółtego jak cytrynka, działa antyseptycznie, łagodnie ściągająco i pobudzająco. Stosuje sie do rozjaśniania skóry, w stanach zapalnych, łupieżu, łojotoku i przy problemach z koncentracją.

Z drzewa herbacianego

otrzymywany z liści drzewa herbacianego, jest przezroczysty, o zapachu korzennym, ciepłym, ziołowym i ziemistym. ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Sprawdza się w przypadku odleżyn, trądziku, łupieżu i łojotoku.

Olejek geraniowy

Z kwaitów i liści geranium, o świeżym, ziołowo- kwiatowym zapachu i jasnozielonym kolorze. działą przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, reguluje krążenie krwi i gospodarkę płynami ustrojowymi. Zalecany przy celulicie, otyłości, skórze tłustej, zaburzeniach krążenia i łupieżu suchem.

Olejek jałowcowy

Z jagód jałowca pospolitego, o ciepłym, balsamicznym, drzewnym zapachu, barwy przezroczystej. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, pobudza przepływ limfy i krwi. Pomaga na celulit, żylaki, rozstepy, trądzik, łojotok, ale i pomoże ci, kiedy będziesz cierpieć na bezsenność i zmęczenie umysłowe.

Olejek lawendowy

Mój drugi, ulubiony po różanym.Pozyskiwany z kwiatów lawendy szerokolistnej, przezroczysty o słodkim, niekiedy duszącym zpachu. Lawenda wzmacnia naczynia krwionośne skóry, odmładza i reneruje ją.  Pomaga w menopauzie tym działą uspokajająco, pomaga w depresji, bezsenności.

Olejek rozmarynowy

Uzyskuje się z liści i gałązek rozmarynu lekarskiego, o barwie przezroczystej i zapachu świeżo ziołowym.

Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i pobudzające krążenie. Pomaga jeśli masz pecha i złapał cię celulit, nie daj Boże wypadają ci włosy, czujesz zmęczenie fizyczne i umysłowe.

Olejek różany

Mój numer jeden, absolutny faworyt. Dodaję do kremów, olejków, stosuję zamiast perfum. Powstaje z płatków róży damacejskiej, bardzo rzadkiego gatunku, intensywnie pachnie. Olejek ma silne działanie antyseptyczne, odmładza i oczyszcza skórę, leczy infekcję.

Olejek rumianu rzymskiego

wytwarza się z kwiatów rumianu rzymskiego, ma słodki, delikatny  zapach, porównywany z wonią łąki, trawy albo miodu.

Dezynfekuje i łagodzi podrażnienia skóry, oparzenia słoneczne i zmiany trądzikowe, stany zapalne i uczulenia skóry.

Olejek szałwiowy

Uzyskuje się z szałwii muszkatołowej, inaczej zwanej królewską.

Ma mocny ziołowy zapach, właściwości antyseptyczne, opóźniające starzenie skóry, przeszkadza w wypadaniu włosów i stanów zapalnych skóry.

A co ciekawe, olejku z szałwii muszkatołowej używa się do aromatyzowania wermutów.

Mieszanki olejków eterycznych do kąpieli

-podrażniona skóra niemowlaczków – lawendowy i rumian rzymski,

-trądzik – lawendowy, bergamotkowy, cytrynowy, z drzewa herbacianego,

-rozszerzone naczynia – cytrynowy, różany, rumian rzymski

-rozstępy –  lawendowy, geraniowy, jałowcowy, szałwia muszkatołowa.

Na koniec : zaprzyjaźnij się z olejkami eterycznymi, nie będziesz żalować.

Pozdrawiam serdcznie – Greenelka

Możesz wesprzeć to, co robię, tutaj :

Patronite.pl/greenelka

 

(Visited 674 times, 1 visits today)

8 thoughts on “Olejki eteryczne czyli zafunduj sobie urodę za grosze

  1. Ja kupuję olejki u http://www.herbiness.com . Myślę Grenlko że ta dziewczyna Herbiness Tobie się spodoba, ona też mieszka wprawie w lesie i jest bardzo fajną i miła osobą , sama robi tę wszystkie olejki i nie tylko, ma już to wszystko legalnie i tak jak należy, a pamiętam jej początki 😉 Pozdrawiam!

  2. Można robić z nich konserwanty do kosmetyków, dodaje się do mieszanki wody, emulgatora spożywczego, soku z rośliny i oleju kilka kropli, ja mam herbaciany, eukaliptusowy,miętowy i sosnowy,cudnego wieczorku 🙂

  3. Dziękuję, za radę, ja wchodzę do komputera sporadycznie teraz do internetu, youtube zabiera dużo czasu,więc nie wchodzę, muszę odpocząć od mediów, cudnego wieczorka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *