Zdrowie, Rośliny lecznicze

Babka lancetowata, niepozorna, a cudowna dla zdrowia !

Babka lancetowata i jej cudowne właściwości

 Jest małą roślinką, ma lancetowate, lekko ząbkowane liście. rośnie właściwie wszędzie, jeśli człowiek jej w zapale tępienia wszystkiego co mu nie odpowiada, nie wytępi.

Podobnie jak w przypadku innych dzikich roślin, właściwościami  leczniczymi babki lancetowatej  zajmowali się naukowcy i dzisiaj jest już na jej temat całkiem pokaźna wiedzaWiadomo już, że zawiera następujące składniki:

flawonoidy

alkaloidy

terpenoidy

pochodne kwasu fenolowego

glikozydy irydoidowe

Kwasy tłuszczowe

polisacharydy

Witaminy A, C, K

cytrynian potasu.

Okazuje się już dziś, że babka lancetowata zawiera substancje o potencjale farmakologicznym, ale nad tym trwają dalsze badania.

W czym może babka lancetowata pomóc?

W gojeniu się ran

Zgodnie z cytowanym powyżej badaniem, babka lancetowata ma korzystny wpływ jako pomoc w gojeniu się ran i wrzodów. Sama pamiętam jak babcia przykladała mi na stłuczone kolanko listek babki. Lancetowatej albo jej pękatej kuzynki.

W grypie i przeziębieniu

Ponieważ zawiera mnóstwo zwiazków fenolowych, które dzialają przeciwwirusowo, babkę lancetowatą  stosuje się w leczeniu  grypy i przeziębienia.

W innych chorobach układu oddechowego i jamy ustnej

Napar z liści babki lancetowatej może wspomagać rozcieńczanie i usuwanie wydzieliny oskrzelowej. Dobrze spisuje się przy bólu gardła, a nawet przy zapaleniu migdałków.

W ochronie przed bakteriami

Babka lancetowata zawiera peptydy polisacharydowe, które wykazują wysoką aktywność przeciwbakteryjną. Chronią na przykład przed tak grożnymi intruzami jak streptococcus pneumoniae .

W utrzymaniu zdrowia wątroby

  Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Indian Journal of Pharmacologywykazało, że roślina potrafi chronić wątrobę i działać przeciwzapalnie na ten ciężko pracujący organ.

 W chorobie wrzodowej żołądka

Stwierdzono, że liście i nasiona babaki lancetowatej działają ochronnie  na żołądek, zmniejszając kwasowość soków żołądkowych i łagodząc zgagę. A co jest naprawdę niesamowite – mogą hamować  Helicobacter Pylori .

W hipoglikemii

Uważa się, że babka może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, ponieważ wspiera procesy zachodzące w komórkach trzustki.

W leczeniu chorób dróg  moczowych,

Ponieważ ma działanie moczopędne. Dodatkowo ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, może pomagać w leczeniu kamieni nerkowych, przede wszystkim w zapobieganiu ich wzrostowi.

W leczeniu oparzeń

Zgodnie z wynikami badań analizujących zastosowanie babki lancetowatej w oparzeniach pierwszego stopnia, większość (75,9%) pacjentów odniosła korzyść z tego leczenia.

W hamowaniu przedwczesnego starzenia

Ponieważ babka lancetowata ma mnóstwo przeciwutleniaczy, może  naprawiać uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki.

Jak przyjmować babkę lancetowatą?

Bardzo prosto

Napar z babki lancetowatej

Zagotuj trochę wody i wlej ją do filiżanki.

Dodaj łyżkę zielonych lub suszonych liści.

Pozostaw pod przykryciem na dziesięć minut.

Odcedź i pij raz lub dwa razy dziennie.

Jako okład

Napar odcedź i przyłóż liście  do ran, owrzodzeń, wrzodów lub ukąszeń owadów.

Nasiona babki lancetowatej są używane w naparach jako środek uzupełniający przeciwko pasożytom.

Jeśli cierpisz na problemy trawienne, takie jak biegunka, napar jest bardzo  pomocny.

A tak w ogóle zapomnialam o najważniejszym: kilka młodych świeżych liści babki lancetowatej możesz doda do cposiłków, na przykład do sałatki ! Wtedy skorzystasz z jej wszystkich mozliwości !

Czy są jakieś skutki uboczne spożywania babki lancetowatej?

Zasadniczo nie są znane,  oczywiście nie można przesadzać , dobrze zachować spożywanie  w umiarkowanych ilościach. Jednak nie zaleca się kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, nie powinny też jeść jej małe dzieci.

Oczywiście jeśli cierpisz na jakąś chorobę, albo bierzesz leki, skonsultuj sie z lekarzem, to jasne, żeby zapobiec interakcji.

Pozdrawiam- Greenelka

Powyższa treść służy wyłącznie celom informacyjnym. W żaden sposób nie może być wykorzystywane do wspierania lub zastępowania diagnozy, leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie wątpliwości skonsultuj się z zaufanym specjalistą i uzyskaj jego zgodę przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu.

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 135 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *