Babka lancetowata i jej cudowne właściwości
Jest małą roślinką, ma lancetowate, lekko ząbkowane liście. rośnie właściwie wszędzie, jeśli człowiek jej w zapale tępienia wszystkiego co mu nie odpowiada, nie wytępi.
Podobnie jak w przypadku innych dzikich roślin, właściwościami leczniczymi babki lancetowatej zajmowali się naukowcy i dzisiaj jest już na jej temat całkiem pokaźna wiedza. Wiadomo już, że zawiera następujące składniki:
flawonoidy
alkaloidy
terpenoidy
pochodne kwasu fenolowego
glikozydy irydoidowe
Kwasy tłuszczowe
polisacharydy
Witaminy A, C, K
cytrynian potasu.
Okazuje się już dziś, że babka lancetowata zawiera substancje o potencjale farmakologicznym, ale nad tym trwają dalsze badania.
W czym może babka lancetowata pomóc?
W gojeniu się ran
Zgodnie z cytowanym powyżej badaniem, babka lancetowata ma korzystny wpływ jako pomoc w gojeniu się ran i wrzodów. Sama pamiętam jak babcia przykladała mi na stłuczone kolanko listek babki. Lancetowatej albo jej pękatej kuzynki.
W grypie i przeziębieniu
Ponieważ zawiera mnóstwo zwiazków fenolowych, które dzialają przeciwwirusowo, babkę lancetowatą stosuje się w leczeniu grypy i przeziębienia.
W innych chorobach układu oddechowego i jamy ustnej
Napar z liści babki lancetowatej może wspomagać rozcieńczanie i usuwanie wydzieliny oskrzelowej. Dobrze spisuje się przy bólu gardła, a nawet przy zapaleniu migdałków.
W ochronie przed bakteriami
Babka lancetowata zawiera peptydy polisacharydowe, które wykazują wysoką aktywność przeciwbakteryjną. Chronią na przykład przed tak grożnymi intruzami jak streptococcus pneumoniae .
W utrzymaniu zdrowia wątroby
Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Indian Journal of Pharmacologywykazało, że roślina potrafi chronić wątrobę i działać przeciwzapalnie na ten ciężko pracujący organ.
W chorobie wrzodowej żołądka
Stwierdzono, że liście i nasiona babaki lancetowatej działają ochronnie na żołądek, zmniejszając kwasowość soków żołądkowych i łagodząc zgagę. A co jest naprawdę niesamowite – mogą hamować Helicobacter Pylori .
W hipoglikemii
Uważa się, że babka może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, ponieważ wspiera procesy zachodzące w komórkach trzustki.
W leczeniu chorób dróg moczowych,
Ponieważ ma działanie moczopędne. Dodatkowo ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, może pomagać w leczeniu kamieni nerkowych, przede wszystkim w zapobieganiu ich wzrostowi.
W leczeniu oparzeń
Zgodnie z wynikami badań analizujących zastosowanie babki lancetowatej w oparzeniach pierwszego stopnia, większość (75,9%) pacjentów odniosła korzyść z tego leczenia.
W hamowaniu przedwczesnego starzenia
Ponieważ babka lancetowata ma mnóstwo przeciwutleniaczy, może naprawiać uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki.
Jak przyjmować babkę lancetowatą?
Bardzo prosto
Napar z babki lancetowatej
Zagotuj trochę wody i wlej ją do filiżanki.
Dodaj łyżkę zielonych lub suszonych liści.
Pozostaw pod przykryciem na dziesięć minut.
Odcedź i pij raz lub dwa razy dziennie.
Jako okład
Napar odcedź i przyłóż liście do ran, owrzodzeń, wrzodów lub ukąszeń owadów.
Nasiona babki lancetowatej są używane w naparach jako środek uzupełniający przeciwko pasożytom.
Jeśli cierpisz na problemy trawienne, takie jak biegunka, napar jest bardzo pomocny.
A tak w ogóle zapomnialam o najważniejszym: kilka młodych świeżych liści babki lancetowatej możesz doda do cposiłków, na przykład do sałatki ! Wtedy skorzystasz z jej wszystkich mozliwości !
Czy są jakieś skutki uboczne spożywania babki lancetowatej?
Zasadniczo nie są znane, oczywiście nie można przesadzać , dobrze zachować spożywanie w umiarkowanych ilościach. Jednak nie zaleca się kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, nie powinny też jeść jej małe dzieci.
Oczywiście jeśli cierpisz na jakąś chorobę, albo bierzesz leki, skonsultuj sie z lekarzem, to jasne, żeby zapobiec interakcji.
Pozdrawiam- Greenelka
Powyższa treść służy wyłącznie celom informacyjnym. W żaden sposób nie może być wykorzystywane do wspierania lub zastępowania diagnozy, leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie wątpliwości skonsultuj się z zaufanym specjalistą i uzyskaj jego zgodę przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu.