Lifestyle, zdrowie

Czy dieta długowieczności istnieje ?

Czy dieta długowieczności istnieje?

Profesor Valter Longo twierdzi, że tak.

Dlaczego model zaproponowany przez niego, różni się od setek innych propozycji diet ?

Francusko – niemiecka telewizja ARTE, w dokumentalnym filmie poświęconym badaniom Valtera Longo, porównała go do alchemika z powieści Coelho.

Profesor Longo został tam przedstawiony jako chłopiec, który z małego miasteczka wyrusza na poszukiwanie źródła młodości, a następnie powraca do miejsca, skąd pochodzą jego rodzice i gdzie się urodził i spędził dzieciństwo i młodość i tam znalazł owo źródło.

czy dieta długowieczności istnieje

I rzeczywiście tak było.

Żeby zrozumieć fenomen, a jednocześnie uderzającą prostotę tego, co proponuje, warto spojrzeć na jego życie.

A było od początku ciekawe, również  z punktu widzenia związku między zdrowiem a odżywianiem.

W latach siedemdziesiątych, będąc małym chłopcem, spędzał wakacje w Molochio, rodzinnym miasteczku swoich rodziców, znajdującym się w jednym z najuboższych, ale jednocześnie najpiękniejszych regionów Włoch, Kalabrii.

To tam młody Valter Longo poznał Salvatore Caruso, z którym 41 lat później już jako znany naukowiec, wystapił na łamach renomowanego czasopisma medycznego „Cell metabolizm”, gdzie przedstawił wyniki swoich badań nad dietą, której jest twórcą i propagatorem.

czy dieta długowiecznosci istnieje

Salvatore, rocznik 1905 zmarł w roku 2015 w wieku 110 lat. Należał do grupy stulatków z Molochio, miejscowości,  gdzie jest jeden z najniższych wskaźników zachorowalności na nowotwory i jeden z najwyższych odsetek ludzi żyjących ponad sto lat. Więcej niż na Okinawie.

Valter Longo , kiedy spędzał wakacje w Molochio, żył tak jak Salvatore.

Wraz z bratem Claudio i siostrą Patrycją chodzili do piekarni po świeżo upieczony chleb, jak później wspominał – najlepszy chleb jaki jadł w swoim życiu: ciemny, razowy. Pili wodę źródlaną, herbatę,  mleko migdałowe i lokalne wino. Prawie co dzień na obiad jedli makaron z dużą ilością warzyw i fasolą.

Zawsze gościły na stole ogromne ilości pomidorów, ogórków, czarnych  oliwek i oliwy z oliwek. Na śniadanie pili kozie mleko, a jako przekąski jedli orzechy, migdaly winogrona i kolby kukurydzy. Desery towarzyszyły tylko świętom religijnym i składały się z suszonych owoców, albo orzechów.

Po miasteczku poruszali się pieszo albo rowerem.

Młody Valter, który marzył o zostaniu muzykiem, w 1984 roku wyjechał do Chicago i tam został skonfrontowany z typową dietą zachodnią.

Na porządku dziennym były boczki i kielbasy, makaron i chleb, ogromne ilości sera i mleka, a na deser zamiast suszonych owoców były lody i ciasta bogate w tłuszcze i cukry. Zamiast wody pił napoje gazowane i prawie codziennie jadł pizzę.

czy dieta dlugowiecznosci istnieje

Nie interesował się wtedy jeszcze odżywianiem, ani starzeniem, ale już wówczas wydawało mu się dziwne, że wielka liczba jego znajomych chorowała i była otyła. Zresztą on sam znacznie przytył.

Po trzech latach Valter Longo wyjechał do Teksasu i tam, studiując muzykę na uniwersytecie, zrozumial, że jego powołaniem wcale nie jest gra na instrumentach muzycznych, lecz bycie naukowcem.

Dziedziną , którą wybrał, była biochemia na Uniwersytecie Północnym Teksasu. Skłoniły go do tego między innymi rozmowy ze znajomymi, z których każdy, kto przekroczył 30 rok życia zaczynał martwić się starzeniem.

Fascynowały go nie tyle przyczyny tego procesu, ale pytanie, czy jest możliwe w taki sposób na starzenie oddziaływać, żeby je opóźnić i zapobiec wielu powszechnym dzisiaj chorobom.

Valter Longo po studiach w Teksasie trafił na Uniwersytet Kalifornijski do laboratorium Roya Walforda, wówczas największego na świecie eksperta w dziedzinie żywienia i długowieczności.

I wtedy jak sam wspomina, zmienił się też jego sposób odżywiania, a z nim całe życie.

Poświęcił je badaniom nad długowiecznością. I co najważniejsze – długowiecznością w zdrowiu.

Dzisiaj – twierdzi – jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do łączenia starości i śmierci z chorobami, że  nie przychodzi nam do głowy, że można po prostu umrzeć zdrowym, w bardzo, bardzo późnym wieku.

Tymczasem profesor Valter Longo poświęciwszy całe swoje dotychczasowe życie badaniom długowieczności, opracował autorski program żywieniowy,  który pozwala ludziom chętnym go stosować, dotrwać w zdrowiu do końca życia.

czy dieta dlugowiecznosci istnieje

Swoją pracę oparł na pięciu filarach.

Były to:

1 Badania podstawowe i biogerontologia.

Badania nad wpływem składników odżywczych na komórki, na prostych organizmach.

2.Epidemiologia

Badanie przyczyn chorób poszczególnych populacji, oraz czynników ryzyka danych chorób.

3. Badania kliniczne.

Konfrontacja i sprawdzenie hipotez postawionych na podstawie badań podstwaowych i klinicznych, w tym z użyciem placebo.

4.Badania stulatków.

Badania przeprowadzone na różnych populacjach stulatków na całym świecie, pozwalają uzyskać długoterminowe dane, świadczące o tym, czy wybrana strategia jest słuszna.

Dopiero mając solidną podbudowę pięciu filarów, profesor Valter Longo opracował swój model długowieczności.

I okazało się, że w swoich poszukiwaniach wrócił do wspomnianego na początku źródła, czyli diety jego przodków z Molochio. Dlatego właśnie Sylvie Gilman i Thierry de Lestrade we wspomnianym wcześniej filmie porównali go do alchemika z powieści Coelho. I dlatego to, co przedstawił ludziom profesor Longo, różni się od innych diet po tysiackroć oferowanych dzisiaj na rynku.

Badania nad dietą długowieczności zajęły Valterowi Longo prawie trzydziesci lat.

Oto jej efekty.

Dieta długowieczności

1.Wprowadź dietę  pescowegetariańską, czyli  prawie w 100 % roślinną, z ewentualnym dodatkiem ryb, najwyżej 2 – 3 razy w tygodniu. Całość jest bardzo mocno oparta na koncepcji diety śródziemnomorskiej, czyli diety Salvatore Caruso i przodków Valtera Łongo.

Jedz jak najwięcej warzyw, owoców i roślin strączkowych.

czy dieta długowiecznosci istnieje

Po ukończeniu 65 roku życia, kiedy następuje ubytek masy mięsniowej i energii, do diety  wprowadź białko zwierzęce w postaci mleka, jogurtów i serów owczych, bądź kozich, oraz jajka.

2. Zmniejsz do minimum spożycie złych  tłuszczów oraz cukrów, a zwiększ węglowodanów złożonych i dobrych tłuszczów. czyli  takich jak oliwa z oliwek, migdały czy orzechy, oraz węglowodanów jak chleb razowy czy płatki owsiane. Wyklucz z pożywienia białe pieczywo.

3. Jedz niewiele białek zwierzęcych, a dużo roślinnych, zawartych w warzywach i roślinach strączkowych.

4. Przyjmuj w pożywieniu małą, lecz wystarczającą ilośc białka. Oznacza to 0,7 – 0,8 g na każdy kilogram ciała. Spożycie białek powinno być zwiększone po 65 roku życia.

5. Dieta długowieczności zakłada dwa posiłki dziennie, w tym jedną przekąskę,, jeśli jest nadwaga, a trzy i przekąskę, jeśli waga jest w normie.

6.Zredukuj przedział czasowy spożywania posiłków do 12 lub mniej godzin.

7.Profesor Longo podkreśla, że dieta, którą opracował, nie jest modelem zakładającym tylko zrzucenie kilogramów, czyli dietą krótkotrwałą, na przykład jednomiesięczną. Jest to propozycja odżywiania się na całe życie.

8. Poświęć godzinę dziennie na szybkie chodzenie.

Uprawiaj umiarkowane ćwiczenia przez 150- 300 minut w tygodniu i dodaj  odrobinę ćwiczeń siłowych.

9. Co 2- 3 dni zażywaj dobry preparat multiwitaminowy.

10. Stosuj okresowo  dietę naśladującą post.

Profesor Longo zaleca stosowanie diety, nie będącej postem w powszechnym rozumieniu, lecz dietą będącą w stanie oszukać organizm, który odbiera go jako post.

Są to pięciodniowe cykle, w czasie których zaleca się spożywanie:

w dniu pierwszym 1100 kcal , w tym 500 kcal z węglowodanów złożonych i warzyw. a 500 ze zdrowych tłuszczów, czyli orzechów, oliwy z oliwek, migdałów.

suplement kwasów omega 3/6,

herbata bez cukru,

W kolejnych dniach Valter Longo zaleca spożycie 800 kalorii, w tym

400 kcal z warzyw

400 kcal ze zdrowych tłuszczów ( orzechów, migdałów, oliwy z oliwek ).

suplement z kwasami omega 3/6

herbata bez cukru

woda do woli.

czy dieta długowiecznosci istnieje

 

Pozytywne efekty diety imitującej post:

regeneracja organizmu,

redukcja tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha,

świeża, promienna skóra,

mniejsze zmęcznie, senność i więcej energii,

większa jasność umysłu,

zdolność do ograniczania cukrów i kalorii po zakończeniu postu.

Dieta naśladująca post Valtera Longo jest użyteczna w profilaktyce i leczenia raka, cukrzycy typu II, i, otyłości, chorób układu sercowo – naczyniowego, chorób neurodegeneracyjnyjnych a także w profilaktyce i leczeniu chorób zapalnych i autoimmunologicznych.

O ile dieta długowieczzności, która proponuje profesor Longo jest bardzo zblizona do diety śródziemnomorskiej, o tyle jego koncepcja 5 dniowej diety naśladującej post jest całkowicie innowacyjna i budzi wielkie nadzieje wśród chorych.

Zespół profesora Valtera Longo współpracuje obecnie z Kliniką Mayo, z Keck Hospital Uniwersytetu Południowej Kalifornii – jednej z najlepszych i największych klinik uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych,  Centrum Medycznym Uniwersytetu w Lejdzie, Szpitalem San Martino w Genui, Uniwesytecką Kliniką Charite w Berlinie i Uniwersytetem Harvarda,

Jego model diety naśladującej post wspierany jest przez Narodowy Instytut Onkologii w Stanach Zjednoczonych, a dziesięć kolejnych szpitali europejskich wyraziło chęć przeprowadzenia testów klinicznych.

Jednak aby dowiedzieć się więcej, zapraszam Cię do lektury książki, która jest efektem wieloletniej pracy Valtera  Longo. Jest fascynująca.

Sam autor pisze we wstępie, że jego intencją jest dotarcie do jak największej liczby osób, czyli do wszystkich, którzy chcą  dożyc 110 lat i zachować zdrowie, ale chciałby też zainteresować nią lekarzy i dietetyków.

Co bardzo wartościowe i ciekawe, cały dochód ze sprzedaży ksiązki profesor Longo przekazuje fundacji non profit Create Cures, wspierającej badania nad integracyjnymi i niedrogimi sposobami leczenia chorób cywilizacyjnych opartych na innowacyjnych pomysłach.

Znalezione obrazy dla zapytania dieta długowieczności valter longo

 

Pozdrawiam serdecznie – Agnieszka

I zapraszam tutaj:

https://greenelka.pl/czy-zegar-biologiczny-mozna-cofnac-majac-50-lat/

źródła Valter Longo ” Dieta długowieczności”.

Tutaj wykład profesora Longo , niestety tylko po angielsku

 

(Visited 1 104 times, 1 visits today)

20 thoughts on “Czy dieta długowieczności istnieje ?

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Dziś odkryłam drogę z pracy do domu przez laski, parki, obok strumyka… naprawdę piękne miejsca 🙂 Nabiał u mnie niestety odpada przez nietolerancję, ale dieta roślinna jak najbardziej jest ok 🙂 Serdecznie pozdrawiam Agnieszko 🙂

  2. Bardzo to wszystko ciekawe, ale skoro dieta taka rewelka, to czemu każe zażywać preparat multiwitaminowy? Coś mi tu nie pasuje…
    Czytałam kiedyś książkę o długowiecznych kobietach, ich sekretem było spożywanie oliwek i oliwy, która stosowały tez jako kosmetyk.
    Jest tyle różnych sekretów i diet, Skandynawowie mają inną, Afrykanie, Aborygeni itd.
    Będę żyła krócej, bo lubię słodycze do kawy, a jak tu w upały nie jeść lodów?
    Ale przeczytałam z przyjemnością 🙂

    1. Warto przeczytać książke, to kopalnia wiedzy. Ale w skrócie jesli chodzi o witaminy, Longo wyjasnia to w ten sposób.Człowiek potrzebuje do walki z wszelkimi złowrogimi cząsteczkami, które uszkadzaja DNA i komórki, z bakteriami i wirusami wszystkich składników odżywczych. Jednak nie zawsze spożycie ich jest wystarczające i wówczas naturalne systemy naprawcze nie sa w stanie wystarczająco działać. Dlatego dla pewności Valter Longo zaleca wprowadzić dobry kompleks witamin, ale nie codziennie,lecz co dwa, trzy dni.
      To dieta długowieczności, nigdy nie słyszałam o tym, żeby Skandynawowie słyneli z tego. Wręcz przeciwnie – maja jeden z najwyższych wskaźników osteoporozy.
      Cieszę się, że przeczytalaś z przyjemnością:)

  3. Z pewnością to, co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a więc i na to, czy nasz pobyt na tym ziemskim padole będzie krótszy, czy dłuższy. Byłam np. zaskoczona faktem, że w Meksyku ludzie bardzo rzadko chorują na raka jelita grubego (podstawą ich diety jest fasola, papryka, kukurydza), a u nas to prawie epidemia.
    Irena Kwiatkowska (zmarła w wieku 99 lat) w wywiadach często podkreślała, że ogromny wpływ na jej zdrowie i długowieczność miało częste spożywanie tłustych ryb.
    Ja już jestem w takim wieku, że drastyczna zmiana diety (nawet na bardzo zdrową) przyniosłaby chyba więcej złego niż dobrego:)

  4. Mam duży dystans do takich diet. Po pierwsze dlatego, że zdrowie uzależniają wyłącznie od jedzenia, a najbardziej kompleksowe badania nad fenomenem zdrowej długowieczności potwierdzają, że proste nieprzetworzone jedzenie jest tylko jednym z pięciu czynników, które wpływają na długie i zdrowe życie. Po drugie zakładają, że dla każdego człowieka jest dobry tylko jeden jedyny sposób żywienia, a inne są złe. Okazuje się jednak, że to co dla jednych jest zbawienne, to dla innych może być szkodliwe, nawet wśród członków bardzo bliskiej rodziny. Jesteśmy naprawdę bardzo różni, dotyczy to też kwestii jedzenia…

    1. Jednak to nie jedna z wielu diet ale wynik kompleksowych, wieloletnich badań potwierdzonych obserwacją najbardziej zdrowych i długowiecznych ludzi na świecie, między innymi w Błękitnych Strefach. Wszystkich ich łaczą te same zwyczaje żywieniowe. Jeżeli chodzi o inne czynniki, profesor Longo wspomina o tym w swojej książce, ale zaznacza, że on, jak naukowiec zajmuje się wyłacznie kwestią odżywiania, zdając sobie sprawe z ważności pozostałych ważnych spraw wpływających na zdrowie. Warto przeczytać ksiązkę, bo dopiero wtedy można wyrobić sobie zdanie. To co napisałam to właśnie zachęta do lektury i maleńki szkic…

  5. A ja w to wszystko nie wierzę, bo pochodzę z rodziny długowiecznej i zdrowej (po obu stronach), a według współczesnych „norm” odżywiającej się skandalicznie niezdrowo i będącej radośnie okrąglutką egzemplarz w egzemplarz.

      1. Jestem przekonana,że diety Valtera Longo niepowinno się wrzucać do jednego worka ze wszelkimi nowinkami, które zjawiają się i znikają. To efekt solidnej, naukowej pracy opartej na wieloletnich badaniach i obserwacjach. Warto najpierw przeczytać o co chodzi, zanim się w czambuł potępi, bo tak. Piszesz, że w Twojej rodzinie wszyscy są super zdrowi i długowieczni, mimo bardzo niezdrowego odżywiania. To jest tak jak z tym nałogowym palaczem papierosów, którego dziadek tez kopcił jak komin i dożył w zdrowiu 100 lat. Owszem, bo był wyjątkiem. Szczerze Tobie i Twojej rodzinie gratuluję, że tak zostaliście wyposażeni przez naturę, iż zdrowie wam dopisuje mimo wszystko. Niestety rzadko kto tak ma. A szkoda:)

  6. Agnieszko, bardzo ciekawe, lubię u ciebie artykuły tego typu. Zawsze się napalam, żeby zastosować się do twoich rad, ale niestety, mija mi z biegiem czasu. Jednak tym razem zainteresował mnie post nie post. Brzmi ciekawie. Może wreszcie mi wystarczy silnej woli? Pozdrawiam serdecznie:)

  7. Na zdrowie na pewno ma wpływ dieta, ale też otoczenie, w pięknym otoczeniu ludziom żyje się z założenia lepiej, mniej depresji, lepsze zdrowie psychiczne, mniej chorób i tak koło się zamyka:) pozdrawiam

  8. Ciekawa jestem smaku tego chleba, o którym pisze Valter Logo… Ach, musiał być pyszny!
    Czuję, że mi ta dieta bardzo by odpowiadała, bo lubię makaron, warzywa, oliwę z oliwek…
    Niestety, gubi mnie miłość do słodyczy. 🙁
    Życie bez lodów i czekolady jakże jest… uboższe w smaku. 😉

  9. Rosliny powinny stanowić wiekszość naszej diety, warzywa, owoce, grzyby, to podstawa, kasze, pieczywo, nabiał w drugiej kolejności, ale do każdego posiłki musi iść dużo owoców i warzyw, cudnego wieczorku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *