Dla Justyny, Karoliny i Doriana
Czyściec leśny rośnie sobie u mnie w ogrodzie, przy płocie, w towarzystwie innych roślinek, głównie pokrzywy, można powiedzieć- koleżanki bo podobny jest do niej, choć nie parzy.
Czyściec leśny, (stachys sylvatica Linne), jak nazwa wskazuje, jest rośliną czyszczącą i to o wiele skuteczniej niż moim zdaniem mocno przereklamowany i modny czystek.
Czyściec leśny jest bardzo pospolitą rośliną, występującą w lasach mieszanych i liściastych, wytwarza kłącze poziome z rozłogami, jest owłosiony w całości, a w górze nawet ogruczolony. Łodyga jest niesamowita,rzadko spotykana, totalnie kwadratowa, a liście są miękko owłosione, sercowate.
Kwitnie od czerwca do września, małymi liliowymi kwiatkami, zebranymi w małe lwie paszcze, wzdłuż łodygi, na górze.
Czyściec leśny dorasta do 50 – 60 cm, rzadziej do 90 albo 100 cm,
Surowcem leśniczym jest kwitnące ziele, suszone w naturalnej temperaturze, czyli nie w suszarce do ziół i warzyw i najlepiej w ciemnym miejscu, ponieważ czyściec leśny jest roślinką wrażliwą.na wysokie temperatury światło.
Po wysuszeniu czyściec leśny lubi być przechowywany w szczelnych słojach, w ciemnych miejscach.
Po roztarciu w palcach czyściec wydziela intensywny, dla niektórych nieprzyjemny zapach. Kiedy pierwszy raz go zerwałam, też sie troszkę zdziwiłam, ale można się przyzwyczaić.
Co zawiera czyściec leśny?
Irydoidy, terpeny, flawonoidy, alkany, zwiazki aminowe i alkaloidowe, alanoinę, fonolokwasy, garbniki i do tego KWAS URSOLOWY, nadzieję medycyny, ale wątpię czy konwencjonalnej i przemysłu kosmetycznego, (napiszę o tym osobno i opowiem), kwas oleanolowy, beta – sitosterol, labdanowe i kauranowe terpeny.
Czyściec leśny – działanie
Ze względu na unikalny, bardzo bogaty skład fitohormonów i substancji czynnych czyściec wykazuje silne działanie czyszczące krew, limfę i cały organizm, ale i przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, uspokajające, rozkurczowe, hemostatyczne, czyli regulujące pracę serca, hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe, przyspiesza gojenie ran, regenerację tkanki łącznej i nabłonkowej, działa ochronnie na wątrobę i trzustkę.
Wskazania do stosowania czyśćca lesnego
choroby reumatyczne,
stany zapalne kości, mięśni i skóry,
stany zapalne gardła, jelit i żołądka,
zapalenie wątroby,
zastoje zółci,
marskość i stłuszczenie wątroby,
złamania kości,
zapalenia jajników, macicy,
zapalenia oka,
zapalenia dziąsła,
stany zapalne po usunięciu zęba,
zapalenie skóry owłosionej, także na tle autoimmunologicznym,
nadciśnienie,
stany zapalne płuc, oskrzeli i opłucnej,
stany skurczowe przewodu pokarmowego,
cukrzyca,
nowotwory, jako kuracja wspomagająca,
zapalenie ucha,
hemoroidy,
wypryski,
trudno gojące się rany i oparzenia,
trądzik
zapalenia grzybicze skóry.
Sposoby zażywania
Nalewka
Jedną część rozdrobnionego czyśćca leśnego zalej 3-5 częściami alkoholu 45-50 %. Odstaw w ciemne miejsce na co najmniej 7 dni.
Zażywaj 2- 3 x dziennie po 5 ml. Jeśli rozcieńczysz wodą 1:1 , możesz używać jako przemywań i płukanek.
Napar
Jedną czubatą łyżkę czyśćca leśnego, świeżego lub suszonego, zalej 1 szklanką wrzącej wody i odstaw na 30 minut. Odcedź i pij 2-4 x dziennie po pół szklanki.
Przy schorzeniach dróg oddechowych i gorączce dodaj miód, albo sok malinowy i pij częściej.
Przy zaburzenaich układu trawiennego napar należy pić niesłodzony.
Można stosować zewnętrznie do przemywania skóry, przy opuchnięciu i podrażnieniu oczu, ale można też płukać tym jamę ustną.
Macerat
Jedną część zioła zalej 1 częśćią wody, najlepiej mineralnej i odstaw na minimum 6 godzin. Potej przecedź i pij 30-60 ml , 1-2 x dziennie na wzmocnienie, odtrucie i pomoc w funkcjonowaniu układu pokarmowego.
Taki macerat możesz zamroziż w woreczkach na lód na zimę, kiedy organizm jest ogólnie słaby.
Zewnętrznie macerat jest super na wypryski, trądzik, owrzodzenia, rany i okłady na stłuczenia, oparzenia i opuchnięcia ( w postaci lodu).
Sproszkowany czyściec leśny
Też możesz zażywać. Suche kwitnące ziele mielisz na proszek i zażywasz 2- 3 x dziennie po pół łyżeczki, przy czym dobrze jest popić gorącym płynem.
Mam nadzieję, że zaciekawiłam Cię i zachęciłam do znajomości z tą pospolitą, a przecież nadzwyczajną roślinką.
Pozdrowienia i zdrówka życzę – Greenelka
Zapraszam na mój kanał:)
https://www.youtube.com/watch?v=NyRCzPSzMx0&t=57s
Przy pisaniu tego tekstu wspomagałam się tym oto żródłem:
Ziele czyśćca leśnego – Herba Stachydis sylvaticae w fitoterapii.
jak nic zostaniesz czarownicą – one ziołami zajmowały się nieustannie.
Już jestem:)
Pierwszy raz słyszę o właściwościach tej roślinki, a przecież tyle razy obok niej przechodziłam. Fajnie, że odkrywasz przed innymi tajemnice roślin i nie tylko. Pozdrawiam 🙂
Bożenko, przypadek sprawił, że ją odkryłam. Też niedawno. Człowiek uczy się całe życie. Pozdrawiam 🙂 💚
Mój mąż od jakiegoś czasu szaleje z różnymi ziołami, nalewkami, syropami i musze przyznać ze to fajne jest 🙂 mamy zrobionych kilka syropów i nalewek na zimowy czas 😉 o tym co piszesz to nie wiem czy wie 🙂
Ja czyściec leśny odkryłam dopiero w tym roku:)
Chyba nie ma rośliny nieleczniczej, pięknego wieczorku 🙂
Dziękuje za materiał, właśnie wróciłem z lasu i czyściec już wisi pod sufitem susząc się w cieniu w pobliży małego wiatraczka.
Co jest dla kogo bardziej odpowiednie: nalewka, napar czy macerat? Czy slyszalas o nalewce na bazie DMSO zamiast alkoholu? Musze uwazac na watrobe i sie zastanawiam czy nie wyprobowac.
Jeśli masz problemy z wątrobą, to najlepszy jest czystek w formie naparu.. Macerat jest dobry jako środek ogólnie wzmacniający, odtruwający, wspomagający czynności układu pokarmowego. Zewnętrznie na skórę przy wypryskach, stanach zapalnych, owrzodzeniach, ranach (okłady, przemywanie). W formie lodu do okładów na stłuczenia, znoparzenia.
Niestety nie wiedzy o DMSO. Pozdrawiaqm serdecznie iżycze zdrowia