Zapalenie zatok potrafi bardzo dokuczyć. Są jednak domowe sposoby, które mogą pomóc, przynajmniej złagodzić objawy.
Generalnie, jak przy każdej dolegliwości : im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej. Bo nieleczone zapalenie zatok to często powikłania. Na przykład uporczywy kaszel w nocy, albo wysoka gorączka. Dlatego działaj szybko i zduś hydrę w zarodku.
Oto cztery proste, domowe sposoby, które przyniosą ci ulgę.
1.Inhalacja
To naprawdę bardzo skuteczny zabieg, który łagodzi dyskomfort. Najprostsza jest inhalacja wodą, ale jeśli chcesz, możesz zabieg wzbogacić ziołami, takimi jak rumianek, mięta, albo olejek sosnowy czy eukaliptusowy.
Napar, który będziesz wdychać, pomoże udrożnić górne drogi oddechowe i ułatwi oddychanie.
Jak robić inhalację? Bardzo prosto.
Zagotuj wodę i dodaj do garnka rumianek lub inne zioło przeciwzapalne według uznania
Jak tylko woda się zagotuje, zdejmij garnek z pieca.
Następnie wdychaj parę, zakrywając głowę ręcznikiem, aby utrzymać parę.
Po kilku minutach poczujesz się już znacznie lepiej.
2.Roztwór soli fizjologicznej
Prosty sposób. Możesz go zastosować do oczyszczenia zatok i rozpuszczenia śluzu. a jednocześnie zapobiegniesz tworzeniu się strupów w nosie, które mogą powodować ból. Stosowuj maksymalnie tzy razy dziennie: rano, po południu i wieczorem przed snem. Pozostaw sól fizjologiczną na kilka sekund w nosie, a następnie wydmuchaj go, aby usunąć śluz.
Ciepłe kompresy
Ciepła woda pobudza krążenie krwi, co może złagodzić dyskomfort. Do okładu z ciepłej wody możesz dodać rumianek, ze względu na jego łagodzące działanie.
4. Unikaj mleka i generalnie nabiału, kiedy dręczy cię zapalenie zatok.
Nabiał pobudza produkcje śluzu. Również dzieci w tym czasie powinny unikać mleka i przetworów mlecznych.
Pozdrawiam cieplutko – Greenelka
Ten blog utrzymuje się dzięki czytelnikom. Możesz wesprzeć moją pracę tutaj:
.
Bardzo dziękuję, pomaga też picie odwaru z mieszanki z kwiatów bzu czarnego, kwiatostanu lipy, owoców róży, kory wierzby, kwiatów wiązówki, smarowanie przedsionka nosa maścią żywokostową i majerankową, okłady z wywaru kwiatów kasztanowca, koszyczków rumianku i nagietka, kwiatostanów lipy, ziela majeranku, druga z korzeni łopianu, ziela nostrzyka żółtego, majeranku, serdecznika pospolitego, kwiatów krwawnika, pozdrawiam serdecznie 🙂