Zdrowie

Las leczy, to naukowy fakt, czyli mądrość Japończyków

Las leczy. Wejdź w jego głębię, zanurz się w szum drzew, a zaczniesz obserwować cuda, jakie będą dziać się w twoim ciele.

I z twoim duchem, Mens sana in corpore sano.

Współczesny homo smartfonicus zapomniał o tej prawdzie i wierzy, że wakacje w Egipcie all inclusive uzdrowią go po rocznej harówce w korpo. Nic z tego. wakacje się skończą, a on wróci do codzienności i kołowrotek zacznie się na nowo.

Tymczasem regularny, konsekwentny kontakt z naturą w postaci lasu, jest właściwym remedium na udręki codziennego życia od terminu do terminu.

Wiedzą o tym mądrzy Japończycy, dla których natura nie jest odrębna od człowieka, a wręcz przeciwnie – jest jego nieodłączną częścią. Potrzebę harmonii widać tam na każdym kroku, w każdym aspekcie życia: od ogrodów projektowanych w zgodzie z naturalnym krajobrazem ,po architekturę, która zaciera granice między przestrzenią wewnątrz, a tą na zewnątrz.  W tradycyjnym japońskim domu, nawet mimo zamkniętych drzwi możesz usłyszeć śpiew ptaków.

W tradycyjnym domu… hm… No właśnie…

Dzisiaj jesteśmy oddaleni od natury jak nigdy dotąd. Od roku 2000 ludzie sąoficjalnie uznani jako gatunek miejski. Ale to nie wszystko: jesteśmy gatunkiem, żyjącym wewnątrz. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska przeciętny Amerykanin spędza aż 93 % czasu w pomieszczeniach zamkniętych, z tego 6% przed telewizorem. I co, dziwisz się, że ludzie dzisiaj, nie tylko Amerykanie, w swojej masie przypominają niekształtne  kartofle ?

Jesli masz zamiar sie pocieszyć i powiesz mi zaraz, że to grubi Amerykanie, to sorry, mylisz się. Europejczycy nie są lepsi : w budynkach spędzają 90% swojego czasu.

No a czym się zajmują i tu i tam? No proszę cię bardzo.

Wpatrują się w różne ekrany. Odpowiedz sobie w jakie. Np. Brytyjczycy używają urządzeń elektronicznych przez … osiem godzin i czterdzieści jeden minut, czyli więcej czasu poświęcają na to niż na sen!

Konsekwencją jest tak zwany technostres. To niezdrowe zachowania, typu ciągłe sprawdzanie telefonu, kompulsywne aktualizowanie profilu w mediach społecznościowych i potrzeba nieustannego podłączenia do internetu.

Konsekwencją tego są dolegliwości: bóle głowy, depresje, zmęczenie psychiczne, bezsenność, frustrację drażliwość  i napady nieuzasadnionej złości.

Dalej ustawiają się w kolejce : zawały serca, wylewy, udary,  nowotwory i wiele, wiele innych chorób.

Krótka, dobra wiadomość:

Odnów swój kontakt z naturą.

Już dwugodzinny pobyt w lesie pozwoli ci odetchnąć, odpocząć od technologii, zwolnić tempo i podreperować zdrowie.

Nie uwierzysz jakie korzyści daje kąpiel leśna. Tak, kąpiel, bo nie chodzi o to, żeby po lesie biegać do utraty tchu, ale żeby chłonąć las wszystkimi pięcioma zmysłami.

Jeśli to zrobisz, odniesiesz mnóstwo korzyści . Zajęła się tym nauka i liczne badania dowodzą, że kapiel leśna może:

obniżyć ciśnienie krwi,

zredukować poziom stresu,

obnizyć poziom cukru we krwi,

poprawić pamięć i koncentrację,

poprawić stan układu krążenia,

uregulować przemianę materii,

ulżyć w depresji,

dodać energii,

pomóc w utracie wagi,

Pobudzic układ immunologiczny poprzez zwiększenie liczby komórek NK,

zwiększyć produkcję białek antynowotworowych,

podnieść próg odporności na ból.

Las leczy.

Leczy i daje nam, ludziom wszystko, czego potrzebujemy do życia. Oczyszcza powietrze i produkuje tlen, daje wodę, powstrzymuje wylewanie wody i strumieni, czego niestety nie rozumie współczesny homo smartfonicus, konsekwentnie zabetonowując świat,

Las zapobiega erozji gór, przynosi spokój i ukojenie. W najgorszych chwilach mojego życia, kiedy nie miałam ochoty żyć, to las, a nie tabletki big farmy  do tego życia mnie przywracał. Zawsze dziwił mnie ten fenomen.

I właśnie dobrze, że nauka zabrała się za to i potwierdziła to, czułam ja i wielu innych, sercem i instynktem.

W 1982 roku, Japończyk, dyrektor Agencji Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołóstwa, Tornohide Akiyama, stwierdził, że jego rodacy powinni bardziej korzystać z leczniczej potęgi lasów i liczył na upieczenie dwóch pieczeni na jednym rożnie. Ludzie, którzy odwiedzaliby lasy dla zdrowia, jednocześnie chcieliby wiecej o nie dbać.

Jednak bardzo poważne badania nad wpływem lasu na zdrowie, zaczęto dopiero w 2004 roku, kiedy dr Quing Li powołał grupę mającą zajmować się Terapią Leśną, a celem było zbadanie co takiego mają w sobie drzewa i cała roslinność w lesie, że tak bardzo są w stanie poprawić samopoczucie.

Od pomyslu do dzieła. Nie będę tutaj opisywać wszystkich etapów tych fscynujących doświadczeń, jesli masz ochotę dowiedzieć się więcej, odsyłam cię do książki dr Quing Li  „Shinrin – Yoku”. Jest nie tylko ciekawa, ale i przepięknie wydana, rozkosz czytania i oglądania.

Jest to historia odkrycia i praktyki shinrin yoku – terapii kąpielami leśnymi w Japonii. Każdego roku leśne szlaki przemierza tam od 2,5 do 5 milionów osób, a kapiele leśne stały się dla Japończyków metodą zarządzania stresem i dbania o zdrowie. Szpitale otoczone są drzewami, lasami, a chorym aplikuje się jako terapię spacer w naturze, albo przynajmniej leżakowanie, aby dać możliwość oddychania odżywczym powietrzem, zmniejszyć poziom stresu, który jest nieodłącznym towarzyszem choroby i znaleźć siłę, aby wrócić do zdrowia.

Czy wyobrażasz sobie takie podejście do pacjenta w szpitalu  w Polsce? …

A przecież

piękne widoki, a co za tym idzie dobre, pozytywne emocje, których doświadczasz w lesie, podnoszą poziom cytokin antyzapalnych w twoim organizmie.

Są to białka dające rozkaz układowi immunolicznemu do ciężkiej pracy, do wzmacniania siły, zdrowia i energii.

Las to lek za darmo.

Ludzie, którzy mieszkają w otoczeniu drzew, odczuwają mniejszy lęk i rzadziej cierpią na depresję.

Im więcej drzew, tym więcej szczęścia.

Więc idź do lasu, kiedy tylko możesz. Zostaw komputer, zostaw smartfona – swojego osobistego nadzorcę w domu i idź.

Znajdź miejsce w lesie dla ciebie odpowiednie. Poszukaj krajobrazu, który wypełni twoje serce radością, wzruszeniem, kiedy pod powiekami pojawiają się łzy.

Podziwiaj różne odcienie zieleni liści i igieł,

słuchaj śpiewu ptaków wiosną i latem,

oddychaj głęboko, pozwól swoim płucom napełnić się odżywczym powietrzem pełnym tlenu, poczuj jego smak,

patrz jak promienie słoneczne prześwitują przez gałęzie drzew

znajdź swoje ulubione drzewo i przytul się do niego,

jeśli jest ciepło, połóż się na ziemi i patrz w niebo, oserwuj chmury,

chłoń zapach lasu, poddaj się naturalnej aromaterapii,

odnajdź w sobie spokój i radość.

Idź…

Pozdrawiam – Greenelka

 

 

 

 

 

 

(Visited 192 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *