Rośliny lecznicze, Zdrowie

Gotu kola, czyli bio – młodość, piękna skóra i spokój nerwów

A ja znowu w tym samym temacie, w temacie opóźniania starzenia, bo komu w końcu do starości się spieszy. A właściwie nie, właściwie chodzi mi o to, żeby starzeć się, pozostając młodym.

No, a kiedy już ona, ta starość przyjdzie, to chcemy być rześkimi staruszkami, dziarskimi, z polotem. Jak ten chirurg z Błękitnej Kalifornijskiej Strefy, który w wieku 92 lat( wciąż sprawnie operując w szpitalu), któregos dnia, daremnie czekając na  pracowników mających mu zbudować płot, zakasał rękawy i zrobił to sam. Przy tym zajęciu zobaczył go Dan Buettner i opisał w książce ” Niebieskie strefy w praktyce”. O Niebieskich Strefach piszę więcej tutaj.

Więc wiadomo jest, że takie możliwości istnieją i są w zasięgu ręki, bo niby dlaczego by nie.

No dobrze, aby mimo wszystko nie przedłużać, przestawię Ci dzisiaj pewną mało jeszcze znaną u nas roślinę, z rodziny tzw. adaptogenów.

Co to są adaptogeny?

To  rośliny, które ani nie pobudzają, ani nie blokują naturalnych funkcji organizmu ludzkiego, ale ich działanie  pozwala przystosować się do niesprzyjających czynników, takich jak  np. duży wysiłek fizyczny, temperatura, pragnienie, głód, infekcje, niedostatek tlenu.

To Gotu kola, czyli wąkrotka azjatycka, centella asiatica.

Od tysięcy lat wykorzystywana w medycynie ajuwerdyjskiej na terenie Indii, Chin i Afryki. Ma bardzo szerokie spektrum mozliwości, głównie spowalnia procesy starzenia i rewitalizuje.

Dlaczego gotu kola jest tak fenomenalna?

Ponieważ

zawiera bogactwo saponin triterpenowych, czyli związków wytwarzanych w środowisku naturalnym, w czasie wzrostu i rozwoju rośliny, czynnie działających prozdrowotnie na organizm człowieka. Oprócz saponin gotu kola jest źródłem witamin A, C, E, K, magnezu, ale i aminokwasów, beta- karotenu i kwasów tłuszczowych, czyli mozna powiedzieć – ma wszystko czego potrzebuje skóra.

Surowcem są łodygi i liście.

Jesli chodzi o działanie zewnętrzne, gotu kola poprawia wygląd i kondycję skóry, przyspiesza proces tworzenia się nowych komórek, syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego.

Nic dziwnego, że firmy kosmetyczne i farmaceutyczne  coraz chętniej wykorzystują preparaty, które mają wąkrotkę azjatycką w swoim składzie, do leczenia ran i oparzeń, ale i do pielęgnacji skóry generalnie. Trądzikowej i naczynkowej, starzejącej się i suchej.

Preparaty z gotu kolą nawilżają i uelastyczniają,

Oprócz niesamowicie pozytywnego wpływu na skórę, gotu kola pozytywnie działa na układ sercowo-naczyniowy,

ponieważ

poprzez wzmacnianie syntezy kolagenu, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, a tym samym krążenie krwi, no, a co za tym idzie – reguluje ciśnienie krwi. A zdrowy uklad sercowo- naczyniowy to dłuższe życie i dłuższa młodość. Wiadomo.

Gotu kola wspomaga pracę  ukladu nerwowego  często stosowana jest jako suplement diety poprawiający pamięć i koncentrację,

ponieważ:

hamuje proces uszkadzania neuronów w mózgu,

zmniejsza tempo wytwarzania wolnych rodników,

pomaga w usprawnieniu pracy mózgu,

działa uspokajająco i antydepresyjnie.

.Suplementacja i dawkowanie

Istnieje bardzo dużo różnych metod stosowania wąkroty azjatyckiej.

Popularne są okłady miejscowe, tabletki, wyciągi wodno- alkoholowe, albo suplementy czy też kremy.

Formę i długość stosowania preparatu z wąkrotką wewnętrznie, dobrze jest skonsultować z lekarzem stosującym naturalne metody leczenia, albo z zielarzem, jesli przyjmujesz wąkrotkę w konkretnych celach leczniczych. Jeśli zaś ma być pomocą w utrzymaniu zdrowej skóry i sił witalnych, to po prostu uważnie czytać sposób dawkowania podany na opakowaniu preparatu.

Działania uboczne, ktore mogą się ewentualnie pojawić, to senność, wysypka, nudności i zawroty głowy.

Gotu koli nie powinno się przyjmować razem ze środkami uspokajającymi.

Pozdrawiam – Greenelka

Bibliografia:

  1. Properties of Cosmetic Formulations Containing Centella asiatica Extract. Indian J Pharm Sci. 2016
  2. Roxy Dillon „Bio – młodość.Jak cofnąć zegar biologiczny”
(Visited 120 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *