jedz zdrowo, Zdrowie

Resweratrol, czyli jak spowolnić starzenie

 

Nie chcesz się szybko zestarzeć, w końcu kto chce. Co prawda wiadomo,  że tak czy inaczej kiedyś nadchodzi ten moment kulminacyjny, kiedy życiu trzeba powiedzieć adieu, no, ale czy nie można tego trochę przesunąć w czasie?

Oczywiście,  ze tak !

Różne rzeczy ludzie wymyślają, a tak czy siak na końcu najlepsze są te najprostsze, te, które daje natura.

Taki właśnie jest resweratrol,

antyoksydant z grupy flawonoidów, zaliczany do fitoestrogenów, ponieważ lubi wchodzić w interakcje z receptorami estrogenowymi.

Jest bardzo silnym, jednym z najsilniejszych polifenoli zapobiegającym objawom starzenia i buszowaniu w organizmie ludzkim wolnych rodników.

Gdzie znajduje się resweratrol?

Oczywiście najbogatszym jego źródłem są rośliny, a najwyższą zawartością mogą pochwalić się czerwone winogrona, czerwone wino, surowe kakao, czarne jagody, borówki i morwy.

Punktem sprzeczek jest czerwone wino, które jest najlepszym  źródłem resweratrolu, a to z powodu procesu fermentacji pestek i skórek winogron, który przekształca sok w alkohol. No, ale jest kwestia alkoholu… Nie rozstrzygniemy, nie podejmuję się.

Ale w końcu mieszkańcy jednej z Niebieskich Stref, czyli wiosek sardyńskich, nie bez powodu zabierają w codzienne wędrówki w góry ze swoimi owcami, słynne sardyńskie wino Cannonau… Prawie czarne, choć nazywa się winem czerwonym.

No dobrze, to może te i inne  produkty roślinne bogate w resweratrol

winogrona czerwone

surowe kakao (ciemna czekolada)

rdestowiec ostrokończysty uprawiany w Japonii –  

(mój link afiliacyjny)

żurawina

borówka brusznica

borówka amerykańska

czarna porzeczka

maliny

truskawki

owoce morwy

orzeszki ziemne

jagody

pistacje ( jestem zaskoczona)

Jak działa resweratrol

Chroni serce

ponieważ ma działanie przeciwzapalne, zapobiega gromadzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co wiąże się z ochroną przed mia żdżycą,skrzepami krwi i w końcowym efekcie przed zawałem.

Działa przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo

No dobrze, zakładam,  ze nie palisz fajek, ale jeśli zdarza ci się jeść  złom zwany jedzeniem z supermarketu, może mało śpisz, nie ruszasz się, a twoim ulubionym zajęciem w wolnych chwilach jest oglądanie w ciągu seriali , no to wiadomo, że wolne rodniki czują się u ciebie jak w raju. Powoli i skutecznie uszkadzają komórki i nie tylko szybko się starzejesz, ale do tego rozwijają się u ciebie paskudne choroby z najgorszymi czyli nowotworami włącznie.

Pokarmy roślinne, bogate w resweratrol, pomagają neutralizować wolne rodniki.

Działa ochronnie na komórki mózgowe

Resweratrol wykazuje zdolność przekraczania bariery krew-mózg, dzięki czemu chroni układ nerwowy, no i właśnie mózg. Co więcej – zwiększa przepływ krwi do mózgu, a to oznacza nie mniej ni więcej poprawę jego pracy, a idąc dalej tym tropem, resweratrol w postaci suplementu (link afiliacyjny) może pomagać w zapobieganiu demencji i choroby Alzheimera.

Pomaga walczyć z cukrzycą i nadmiarem kilogramów

Resweratrol jest w stanie pomóc w walce z otyłością, z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym, wpływa pozytywnie na stężenie insuliny we krwi.

Tak więc, trochę tego dobrego jest, ale pamiętaj proszę, że same produkty, czy suplementy z reseweratrolem, choć są przydatne, nie zastąpią ci całościowego, holistycznego spojrzenia na twoje zdrowie i na twój styl  życia. Czyli zdrowa dieta, ruch, sen  itd, itd…

Ważne: resweratrol, choć bardzo  zdrowy, można też przedawkować, co nie jest korzystne dla zdrowia.

Pozdrawiam – Greenelka

Źródła:

Przysławski J., Dzięcioł M.: Resweratrol – aktualny stan wiedzy, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2012

Dziękuję moim Patronom, dzięki którym mój blog i kanał na You Tube mogą dalej istnieć.

 

Możesz wesprzeć to, co robię, tutaj :

Patronite.pl/greenelka

(Visited 99 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *