Alergie mogą być bardziej niż dokuczliwe, wiadomo.
Pół biedy, jeśli jest to alergia na jakiś określony pokarm. Eliminujesz go z codziennego jadłospisu i żyjesz dalej. Ale jeżeli to ta przeklęta alergia na pyłki roślin, albo nie daj Boże na kurz? Co wtedy?
Nie będę się tutaj zajmować lekami, które proponuje medycyna konwencjonalna, bo chyba każdy, kto na alergię cierpi, mógłby tomy o swojej drodze przez mękę opowiedzieć.
Jednak są pewne naturalne środki, które jeśli nawet alergii całkiem nie zlikwidują, moga w dużym stopniu złagodzić objawy, które temu cierpieniu towarzyszą. No i nie mają żadnych działań ubocznych.
Oto one.
Ocet jabłkowy
Oprócz wielu innych cennych właściwości, o których pisałam też tutaj, natura dała mu dar oczyszczania ciała ze śluzu, jeśli go masz za dużo, a alergicy tak właśnie mają. Zatem z tego powodu warto, naprawdę warto zaprzyjaźnić się z octem jabłkowym.
3 x dziennie po jednej szklance wody z dwiema łyzkami octu jabłkowego. Nie więcej.
Olejek eukaliptusowy
Znany chyba wszystkim jako eteryczny olejek, który każdy chyba sobie choć raz podczas przeziębienia i kaszlu wsmarowął sobie w plecy, albo klatke piersiową. Eukaliptus bowiem zawiera składnik, który nosi piękną nazwę „citronella”i ma niesamowite właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzieki temu, a także dzięki zdolnościom rozpuszczania śluzu pomaga uwolnić organizm od mikroorganizmów, które są alergenami.
Olejek bazyliowy
Aż wstyd się przyznać, ale do niedawna moja wiedza o bazylii zaczynała się i kończyła na tym, że bardzo dobrze komponuje się z pomidorami i serem mozarella.
Tymczasem olejek z tej rośliny wspaniale redukuje stany zapalne, jakie powstają w wyniku reakcji na alergeny. Oprócz tego bardzo mocno wspiera pracę nadnerczy, działa antygrzybiczo i antybakteryjnie i pomaga w przypadku astmy i generalnie chorób dróg oddechowych.
Uwaga: Olejku bazyliowego nie wono stosować kobietom w ciąży i karmiącym.
Sok z cytryny
Wspiera swobodny przepływ limfy i jednocześnie pomaga przy problemach z odychaniem. Jeżeli pijesz codziennie sok z cytryny, wspierasz swój system odpornosciowy. O dobroczynnych skutkach picia wody z cytryną pisałam już tutaj.
Możesz też oczyścić powietrze z alergenów wodą z sokiem z cytryny, albo napełnić miseczkę cytrynowym olejkiem eterycznym. I jedno i drugie zabija bakterie i alergeny w powietrzu. Rzecz jasna działa w pomieszczeniach, trochę trudno sobie to wyobrazić na zewnątrz.
Ciekawa jestem czy znasz jakieś inne sposoby na ułatwienie sobie „alergicznego życia” ?
Pozdrawiam serdecznie – Agnieszka
I zapraszam tutaj:
https://greenelka.pl/zrobic-naturalne-mleczko-twarzy/
Bardzo wartościowy, cenny wpis, zwłaszcza w erze galopujących problemów z alergią. Często takie naturalne metody działają o niebo lepiej od leków…no i leki nie są obojętne dla naszego organizmu
No właśnie. , Alergii jest dzisiaj prawdziwa plaga, powoli dołaczaja do chorób cywilizacyjnych.
Mam wrażenie że przed alergiami po prostu nie uciekniemy – fajny wpis, zapamiętam!
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
Z alergią w tym roku miałam ogromne problemy i musiałam wesprzeć się jednak tabletkami, bo katar, a nawet pulsujący ból w nosie mnie przerastał. 🙁 Dobry wpływ cytryny na alergię to dla mnie nowość i na pewno z niej skorzystam. Chyba muszę założyć osobny notes na Twoje super rady! 🙂
O:) Cieszę się Martynko
Nie mam alergii, ale bardzo zainteresowała mnie informacja o oczyszczaniu powietrza. Muszę wypróbować 🙂
Ja też nie mam, ale właśnie w ten sposób lubię powietrze oczyszczać. No i ładnie pachnie:)
A widzisz! Lubię pić ocet jabłkowy z wodą. O olejku bazyliowym nie miałam pojęcia. Bazylię jem i lubię, muszę kupić też olejek 🙂
Ja tez dopiero niedawno odkryłam bazyliowy olejek:)
Nie wiedziałam,że sok z cytryny pomaga 🙂
Łagodzi objawy:)
Mam zaległości w tej wiedzy, ale wodę z cytryną piję codziennie 🙂 Dziękuję za cenne porady i pozdrawiam serdecznie 🙂
Na szczęście jestem wolna od alergii 🙂
Niestety jestem alergikiem i wiem, że bez konwencjonalnego leczenia się nie obejdzie. jednak na pewno warto się wspomóc naturą:)
Dlatego właśnie napisałam o pomocy w łagodzeniu objawów alergii:)