Zdrowie, jedz zdrowo

Cudowne orzechy nerkowce, czyli witamina E i o wiele więcej

Nie ukrywam, że kocham orzechy. Tak, wiem – tuczące, ale jak smakują !I do tego są bogactwem całej masy witamin i minerałów, nie mówiąc o super zdrowym tłuszczu, przez długi czas demonizowanym i obarczanym winą za wszystkie nieszczęścia, które nie pozwalają ludziom zachować zdrowia.

No dobrze, o tłuszczu poźniej, teraz o witaminach.

Pierwszą rzeczą, którą koniecznie trzeba zauważyć, jest to, że nerkowce są bogate w witaminy z grupy B, takie jak tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3) i kwas pantotenowy (B5). Te witaminy są niezbędne dla twojego układu nerwowego i pomagają w przemianie materii. Czyli nie dołożą ci dodatkowej oponki na brzuchu, oczywiście zakładając, że nie zjesz tych nerkowców kilogram na jedno posiedzenie.

Ale wiadomo – we wszystkim trzeba zachować umiar, nieważne jak bardzo byłyby zdrowe.

Kolejna na liście jest witamina E, bardzo silny przeciwutleniacz, który   chroniąc komórki przed szkodliwymi wpływami środowiska, zapobiega przedwczesnemu starzeniu.

Jeśli chodzi o minerały, nerkowce są bogate w miedź, żelazo, magnez, fosfor i cynk. Miedź jest ważna dla utrzymania zdrowej tkanki łącznej, a magnez pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i mięśni. Fosfor pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i kości, a cynk jest niezbędny dla zdrowego układu odpornościowego.

Co mnie jako roślinożercę cieszy, nerkowce to też doskonałe źródło białka roślinnego. Białko nerkowców zawiera aminokwasy, które są niezbędne dla organizmu i pomagają w budowie i naprawie mięśni.

Nerkowce mają też błonnik, ważny dla utrzymania prawidłowej pracy ukladu pokarmowego, który przy okazji obniża poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, zawierają one korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, który wpływa na zmniejszenie poziomu trójglicerydów we krwi.

Orzechy, jeśli  masz zamiar się odgrubić, są idealnym wyborem, ponieważ zawierają bardzo niewielką ilość cukru i węglowodanów.

Jednak pamiętaj – umiar we wszystkim, czyli kilka nerkowców wystarczy.

Na jeden raz.

Poza tym nie zapominaj o tym, że orzechy lubią uczulać.

Pozdrawiam serdecznie – Greenelka

Zapraszam też na jeszcze jeden tekst o orzechach

Na zmęczenie zjedz orzeszka, wigor w tobie wnet zamieszka

i na mój kanał na YT

 

(Visited 66 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *