jedz zdrowo, zdrowie

2 owoce i 2 przyprawy, mega przeciwzapalne. Znasz je

Kiedy coś cię boli, możesz kupić sobie chemiczną tabletkę, np. kiedy stoisz  w kolejce w supermarkecie do kasy. Na gardło, na żołądek, na głowę i stawy.

Jeśli przytrafi się coś poważniejszego, pędzisz do lekarza, a potem z recepta  na lek, który ma pomóc, do apteki. Czy tak będzie, nie wiesz. Ale jedno jest pewne: ma dziesiątki, a czasami setki działań ubocznych. Pomoże w jednym, zaszkodzi w drugim.

A tymczasem są jeszcze naturalne, bezpieczne środki, które procesy zapalne są w stanie  zlikwidować, wspomóc kurację, albo co najmniej zmniejszyć  objawy zapalenia.  Zwłaszcza, jeśli zapalenie towarzyszy dolegliwościom chronicznym. Warto wtedy takie naturalne środki spożywać regularnie.

2 owoce i 2 przyprawy

Ananas

2 owoce i 2 przyprawy mega przeciwzapalne

Kryje w sobie  bromelainę. Bromelaina to enzym, który łagodzi ból i opuchliznę, dlatego z powodzeniem stosowany jest w wielu schorzeniach i urazach. Jest dlatego skuteczny, ponieważ działa na prostaglandyny, substancje podobne do hormonów. Hamuje działanie tych, które wywołują stan zapalny i pobudza tworzenie prostaglandyn przeciwzapalnych.

Bromelaina jest pomocna przy skaleczeniach, niektórzy twierdzą nawet,  że rany goją się 2 razy szybciej kiedy wspomaga się bromelainą.

Pomaga na opuchliznę, która powstaje w wyniku urazów mięśni i ścięgien, ale i przy oparzeniach. Niektórzy mądrzy dentyści polecają ją po zabiegach w jamie ustnej, po których wygląda się jak chomik  z wypchanym jednym policzkiem.

Stosowanie bromelainy zaleca się u osób z wieńcówką. Rzecz jasna, jej działanie nie jest tak szybkie i spektakularne jak środków chemicznych, wiadomo, natura działa inaczej. Kuracja wymaga czasu.

Bromelaina ułatwia przyswajanie antybiotyków, takich jak penicylina czy amoksycyklina.

Bromelaina coraz częściej jest zalecana w schorzeniach zatok i oskrzeli, ze względu na jej właściwości zmniejszania gęstości śluzu. Silne działanie  antyzapalne bromelainy pozwala wykorzystywać ją w leczeniu RZS.

Jeszcze tylko jedno. Żeby przyswoić konkretną, potrzebną ilość bromelainy, trzeba by zjeść bardzo dużo ananasa. Dletego ten enzym można kupić w formie tabletek.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie pałaszować ananasa mimo tego.

Papaja

2 owoce i 2 przyprawy mega przeciwzapalne

Znana u nas jako po prostu smaczny egotyczny owoc i w takiej postaci spotykamy ją w sklepach, jednak w krajach tropikalnych wykorzystuje się jej wszystkie części: owoc, liście i nasiona.

Dlatego choć raczej nie uświadczysz w sklepie papai z liśćmi, to chociaż nie wyrzucaj pestek. Sa mocno ostre w smaku, trochę przypominają chrzan i działają jak bomba atomowa na wszelkiego rodzaju pasożyty. Np. owsiki…

A wracając do papai, podobnie jak ananas, zawiera enzym przeciwzapalny, znany pod nazwą papainy i dlatego powinny papaję jeść osoby z takimi chorobami  jak artretyzm, reumatyzm, astma, ale i z problemami trawiennymi.

Papaję warto jesć wieczorem, a rano obudzisz się z pięknie wyczyszczonym układem trawiennym, ponieważ papaja pomaga w trawieniu w ten spsoób, że żadne resztki pokarmu nie zostana w jelitach. Papaja ma jeszcze całą masę cudownych właściwości, jest wszechstronna, można powiedzieć. Czyści żyły ze złogów, chroni je przed stwardnieniem, wspomaga wzrok, zapobiega zawałom i wylewom krwi do mózgu. Wystarczy, żeby ją polubić, myślę.

Dwie przyprawy

Imbir

Imbir w zasadzie działa jak tabletka, z tym, że łagodniej, bez skutków ubocznych, między innymi nie atakuje żołądka. A dzieje się tak dlatego, bo imbir hamuje  enzym odpowiedzialny za odczuwanie bółu. Szczególnie dobrze sprawdza się imbir przy zapaleniu mięśni i RZS.

Imbir można dodawać do potraw, ja bardzo lubię go z płatkami owsianymi, ale można też przyrządzać z niego napar.

Ważne jest, aby używać imbiru swieżego. Suszony nie ma już właściwości leczniczych, smakuje , ale to na tyle.

Napar przyrządza się bardzo prosto. Utrzyj kawałek imbiru na tarce, albo drobniutko pokrój i gotuj 10 minut. Odcedź i pij na zdrowie.

Uwaga: imbiru nie powinny jeść kobiety w ciąży.

Kurkuma

Bardzo silnie przeciwzapalnie działająca przyprawa, najdokładniej zbadana przez naukowców, a przecież wciąż są odkrywane jej nowe własciwości. Wiecej o kurkumie pisałam tutaj.

2 owoce i 2 przyprawy

Swoje wspaniałe możliwości pokazuje dopiero, kiedy jest spożywana razem z pieprzem. Bardzo dobrze sprawdza się w chorobach stawów, głównie w artrozie kolan.

Kurkumę można dodawać do wielu potraw, ale można też przyrządzić z jej dodatkiem złote mleko. Ajuwerdyjski napój dodający sił i zwalczający zapalenia i infekcje. Więcej o mleku z kurkumą piszę tutaj.

Mniam, lecę do kuchni…

Smacznego i na zdrowie !

Pozdrawiam serdecznie – Agnieszka

Zródło

Markus Rothkranz ” Heile dich schoen”, ” Heile dich selbst”

I zapraszam tu:

Kurkuma i jej moc dla twojej urody

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 778 times, 1 visits today)

16 thoughts on “2 owoce i 2 przyprawy, mega przeciwzapalne. Znasz je

  1. Papaję uwielbiam, choć nie jadam jej zbyt często z prozaicznych powodów: jest trudno dostępna, przynajmniej w moim mieście.
    Świeży imbir od bardzo wielu lat zawsze można znaleźć w mojej kuchni. Najczęściej dodaję go do herbaty zamiast cytryny. Wielokrotnie stawiał mnie na nogi podczas przeziębienia, szczególnie kłopotów z gardłem.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    1. o tak, mnie też imbir ratował niejednokrotnie, jest poza konkurencją.Teraz właśnie piję herbatke lipową ( własne zbiory) z imbirem i cytryna. Pycha:) A co do papai, często widuję w Biedronce i Lidlu.
      Serdeczności:)

  2. tabletki wyglądają bardzo brzydko. i są takie nieskazitelne. sterylne.
    owoce mają zdecydowanie bardziej przyjazne kształty i kolory. smak zresztą też.
    ajuwerdyjski napój? to takich swojskich nie było? od samego czytania nazwy psują się zęby…
    a taki półtorak na miodzie z gryki? to dopiero zwalcza wszelkie demony… podrywa do tańca i śpiewać pieśni uczy.

          1. chodziło mi o to, że nazwa trójniak jest równie swojska, jak pęto kiełbaski schnącej pod sufitem. szkoda z kiełbaski robić zapalnik. lepiej pożreć, zanim koty dopadną, czy pieski.

  3. Ananasa uwielbiam. Miałam okazję jeść takie „prosto z drzewa” są trochę inne w smaku, bardzie słodkie i soczyste. A wiesz, że pacjenci po chemii trzymali w szpitalnych lodówkach ananasa pokrojonego w kostkę i przy grzybicach ssali po kawałku i szybko wracała im flora bakteryjna i goiły się rany. Wiem, bo koleżanka mojej mamy chorowała ….

  4. Aga jesteś skarbnicą wiedzy i królową życia z naturą 🙂 Pan Bóg wszak po to stworzył te wszystkie dobra by służyły ludziom i zwierzętom. Dawniej, gdy nie było tych wszystkich chemicznych pastylek nasi przodkowie całkiem nieźle dawali sobie radę, było wtedy mnóstwo znachorów i zielarek, które wykorzystywały zasoby wszystkich dóbr naszego Stwórcy 😉

    No cóż mój organizm jest tak schorowany i wyniszczony, że niestety nie bardzo jest otwarty na stosowanie ziół, są zbyt słabe, chociaż zdarza mi się stosować pewne suplementy diety na bazie ziół.

    Lubię imbir zwłaszcza marynowany lecz ze względu na swój ostry smak nie stosuję go często i w nadmiarze, natomiast za Kurkumą nie przepadam i nie miałam pojęcia, że ma takie właściwości lecznicze.

    Ananasa lubię bardzo, ale niestety ze względu na cukrzycę mam ograniczone możliwości spożywania go, a Papaja mi nie smakuje.

    Pozdrawiam Cię serdecznie i dużo Błogosławieństwa Ci życzę Agnieszko 🙂

  5. Kocham papaję i kocham kurkumę 🙂 Ppaja ma przepiękny zapach jak się ją kroi i uwielbiam sobie ją wrzucać z cantalupą i z mango 🙂
    A kurkumę nawet wrzucam do kawy czasem zamiast np chili 😉
    Pozdrawiam!
    Beata z blog BM.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *